Forum

Voice Alert na APRS...
 
Oznámení
Smazat vše

Voice Alert na APRS - 136.5 Hz

14 Příspěvky
6 Uživatelé
0 Reactions
23.4 K Zobrazeno
Příspěvky: 1056
Úvodní téma
(@ok1mx)
Noble Member
Přidal se: před 16 roky

Po dnešní diskusi s Liborem ALX dávám ke zvážení změnit doporučený CTCSS pro Voice Alert. Problém je v tom, že 100Hz je děsná sviňa a pakliže použijeme gretz ve zdroji či je problém se brumem v NF cestě pořád se rádio s nastaveným CTCSS na 100Hz otevírá. Nejdřív jsem se trochu snažil na "bručouny" trochu apelovat, ale průběžně se objevují další.... je to trochu boj s větrnými mlýny.

Jelikož se zdá ze horu k Mohamedovi nepřesuneme, což tedy to zkusit obráceně. Dávám ke zvážení zda nezvolit jiný CTCSS. Googlil jsem a narazil jsem na dva zdoje, jeden doporučuje 123Hz pro oblasti s 50Hz AC, druhý 136.5Hz. Na první pohled se mi zdá, že je více zmínek o 136,5Hz. Co Vy na to?

13 Odpovědí
Příspěvky: 470
(@ok2zo)
Honorable Member
Přidal se: před 16 roky

A co velmi oblibeny 88,5? 🙂

Odpověď
Příspěvky: 1056
Úvodní téma
(@ok1mx)
Noble Member
Přidal se: před 16 roky

No, já bych byl rád, kdybychom (nebude-li to nezbytně nutné) nevymýšleli nějaké "OK" speciality. Jelikož se s tímto problémem setkávají všichni na 50Hz síti, raději bych přešel k něčemu, co se už v Evropě používá. Z technického je to úplně jedno jaký CTCSS bude nastaven. Chtělo by to zmapovat, kde kdo co používá. Zatím se mi povedlo najít zmínku o tom že
SP, SM mají 136.5
řecko myslím 123

Zkuste pogooglovat.... už mi došla inspirace.

Třetí varianta je to co říká Libor, dlabeme na okolí a dáme 88.5.
Črvrtá že se na to vykašlem, zůstaneme na 100Hz a budeme se snažit filtrovat a filtrovat... (bohužel každá stanice vyhodnocuje CTCSS při jiné úrovni, tak-že se velmi lehce může stát, že SYSOPovi to dělat nebude, ale některým ano... a pak na DIGI zbytečně bude jezdit vícekrát, aniž by měl možnost si ověřit je-li to už OK.)

Odpověď
Příspěvky: 545
(@ok1alx)
Honorable Member
Přidal se: před 16 roky

Tak si tak rikam, co nam vlastne Voice Alert prinasi ...

Tedy: vime ze je nekdo z kolegu v dosahu a tudiz je mozne s nim navazat komunikaci direct. Je tak mozne s nim zacit komunikovat, resp. pres mikrofon mu na 144.800 sdelit freq pro preladeni apod.

To je asi vse co me tak napada a myslim ze toto se bude v drtive vetsine aplikovat na OK popr. OM (pokud se s nami svezou) stanice. Proto mi neni proti srsti nastavit si vlastni ton a clovek bude vedet, ze v dosahu je OK (OM) stanice.

Osobne se mi libi 123Hz, da se to i dobre pamatovat 1, 2, 3 🙂 (coz ale neni dulezite).

Odpověď
Příspěvky: 1056
Úvodní téma
(@ok1mx)
Noble Member
Přidal se: před 16 roky

To je to, co jsem psal v prezentaci, že se Voice Alert nevyužívá. Sepíšu pár situací:

1. Použití Kenwood... asi všem jasné, píšou to i v návodu, stanice za jízdy vysílají a jsou zavřeny pod CTCSS.... jakmile jsou v dosahu, "chroupáním" dají řidiči vědět, že je poblíž další stanice která je na APRS na příjmu.

2. Tracekry... mám stanici a tracker, za jízdy vysílám CTCSS, a RX pod ním také zavřený. Jakmile se mi něco ozve (i když nemám možnost nic na mapě sledovat můžu vzí mikrofon a zavolat naslepo... halo tady orel.... a druhá stanice se ozve a po té se můžeme přeladit a pokračovat v komunikaci. (po tu dobu vypnu napájení trackeru)

3. pevná stanice. Mám UI-WIEV, AGWtracker, či XASTIR, jsem li doma, budu CTCSS vysílat což je informace pro ostatní, že je na kmitočru "živý" človek... na druhou stranu, jakmile mi to začne chroupat, vím, že mi někdo jezdí okolo baráku a můžu ho zavolat.
(tady je jedna slabina, pakliže jsou blízko u sebe dva uživatle, kteří se slyší napřímo, bude jim to každých 20 min chroupat.

4. vídím-li (např. na APRS.FI) že mi někdo brousí kolem baráku, zapnu rádio, naladím 144,800, zapnu CTCSS a zavolám ho, aniž bych vědel, kde poslouchá druhým bandem.

Mělo by tedy platit naprosto striktní pravidlo, že vysílat CTCSS se má jen v případě, že jsem u rádia a jsem schopen a připraven se na kmitočtu ozvat či odpovědět. Chybou tedy je, vysílám-li CTCSS a mám staženou hlasitost. Výsledkem bude, že se tím rozeznají "živí" od pasivních.

Odpověď
Stránka 1 / 3
Sdílet: