Co se týče přehlcení sítě, jen pro informaci testoval jsem tři zařízení současně řekněme ze stejného prostoru a aprs fi psalo good path. Jelikož letadla budou létat v kopcovitém terénu signál tam není zcela ideální. Výška působnosti 400 - 2500 m. n. m
informace "GOOD PATH" je jen velmi hrubá kontrola jestli odpovídá NEWn-N paradigm. To nijak nesouvisí s tím, jestli přetěžuješ svými rámci nějakou digi či celou oblast. A jak jsi kontroloval že jsi něco "přehltil" nebo ne?
U APRS může velmi snadno nastat situace, kdy problém který způsobíš se projeví o sto a více km dále. Do APRS.FI se dostane první přijatý rámec, ale na rádiu se rámce opakují a kmitočet můžeš takovýmto intervalem, takovouto výškou a Tebou zmíňenou cestou totálně zahltit. O WIDE1-1,WIDE2-1 ani neuvažuj. Dokážeš si představit, co to udělá z výšky 2500m kde Tě napřímo uslyší DIGI vzdálené 250km? Každá DIGI která ho uslyší ho zopakuje, ty které ho náhodou neslyšely ho zopakují protože slyší ty digi, které ho opakovali prvně a to samé ještě jednou.
To že sis koupil rádia a začal jsi to řešit dva dny předem není naše vina. Na začátku ses ptal co udělat proto, abys "neškodil" ostatním.
Vem opentracker, připoj ho k PC, nainstaluj si UI-VIEW a udělej si přenos na 70cm. Výhoda je, že si tam budeš moci přenášet rámce s libovonou četností a stejně tak jako Ty nebudeš vadit ostatním, nebudou ostatní vadit Tobě. Pakliže HESSU (sysop aprs.fi) nebude mít námitky, pak po připojení ethernetu z toho můžeš udělat gate a přenášet to do aprs.fi.
Kdybys to provizorně chtěl pozítří pustit na 144,800 pak bez PATH. Igate, který to uslyší napřímo, ten to pošle do internetu, pro ostatní i vzdálené DIGI holt budeš způsobovat rušení, ale aspoň se rámce nebudou dále digipatovat a řetězově zatěžovat kmitočet. Interval rozhodně ne méně než minuta. Co se týče toho na jedno povolení používat více mobilních zařízení se mi vůbec nelíbí. Jestli ČTÚ po Tobě skočí nebo ne je mi celkem jedno, jsou to Tvoje peníze, nepříjemné by bylo, kdyby se v tom začalo šťourat a zatím příznivou situaci (současné status QUO je výborné a cokoli může situaci jen zhoršit), která ohledně APRS funguje nějakou vyhláškou upravilo, aby takovýmto "incidentům" do budoucna zabránilo.
I tady se to již napsalo http://aprs.fi/info/a/OK1GLD-2 - upozornění na přetížení sítě 🙁
Jakou frekvenci by jste zvolili pro přenos jako nejlepší? Řeším teď převod na vlastní igate, ale nevím jestli to stihnu do konce týdne.
Tedy bych v případně vysílal chvíli na aprs frekvenci, která pevně věřím vydrží ve stylu letadlo1 - 7, a wide off případně wide cz1-1 (existuje národní cesta pro polsko a slovensko?)
Samozřejmně jak jsem psal nechci aby se kdokoliv začal do toho štourat, omlouvám se za né moc promyšlené řešení, ale do budoucna budu hledat schůdnější cestu a budu rád za každou radu.
Škoda žes nenastudoval alespoň základy APRS a toho jak to vlastně funguje. Pak bys asi snáze pochopil kde je ten zakopanej pes a co se Ti tu snažíme vysvětlit. Uvědom si, že 1k2 velmi pomalá rychlost než stanice zaklíčuje, pošle tx-delay vlastní data a než to protistanice zprocesuje trvá to tak 1-2s. jakmile tento rámec přijme, rozhodne se, jestli ho bude/nebude opakovat (záleží na nastavení tvého PATH a na to jak je DIGI nakonfigurovaná) Pakliže ho opakovat bude, opět máme tu cca. 1s kdy zaplní radiový kmitočet. Kterákoli další DIGI, která slyší tu první musí přijmout - rozhodnout a opakovat. Když si vezmeš 7 stanic po 30s tak v ideálním případě je to 14 rámců za minutu ( každé 4s jeden ) a to mluvím o těch primárních - ze zdrojové stanice potažmo z letadel) Jakmile bys tam měl pouze WIDE1-1 (nebo CZE1-1) a dál už nic, tak je v případě, že je v okolí pouze jedna digi už za minutu ve vzduchu 28 rámců t.j. co 2s jeden. A to jsem neuvažoval žádný jiný provoz. Jediné schůdné řešení, tedy je, aby sis nastavil "PATH OK2ULQ=1" I tak bude důsledek ten, že v podstatě normální stanice přes ULQ-1 nebudou procházet, protože letadla přehoblujou jejich rámce. Proto jsem psal o tom, že interval vzhledem k ohleduplnosti bys neměl mít menší než 1 min, aby byl umožněn jakýs takýs provoz i pro ostatní. Samozřejmě díky tomu, že celé APRS jede na jednom kmitočtu i když ostatní digi budou tyto letadla ignorovat jejich rámce je budou rušit (odhaduji že to bude patrné tak do 100-150km), protože letadlo bude na přímou viditelnost, ale nějaká mobilní stanice pár km ale za kopcem bude tudíž slabší.
Proč to vlastně píšu? Protože problém není jen o slyšitelnosti, ale hlavně o přenosové rychlosti. 1k2 s tím že se použije 1 DIGI je málo. Proto by bylo lepší pro tento účel použít 9k6, pro který je kmitočet 432.500 MHz. Druhá výhoda je, že je to dál od AIR pásma. V letadle mi APRS občas prolejzalo do letecké stanice, protože 144 je od 118-136MHz dost blízko.
Co bych Ti tedy doporučil?
Na letišti mít NTB + stanici + UI-VIEW, v případě, že bude letiště v dolíku, tak dojet autem na nějaký kopec poblíž a pustit tam DIGI, která by pak viděla tam kam je potřeba a přes ní by se pak vzdálená letadla dopingla na letiště. V tomto režimu můžeš jít na tak malý čas jaký stanice dovolí (trackery se nechají líbit i méně), klidně 10-15s. Přes Libora OK1ALX pak zkus udělat na Hessu uctivý dotaz, jestli by při soutěžích šlo na APRS.FI posílat data v plné kadenci přes toho NTB na letišti, který by sloužil jako IGATE. Měj na paměti, že APRS.FI, výstavbu, provoz (nájem, elektirka, konektivita) DIGI, iGATE si platí sysopové sami, nikdo jim nepřidá ani kačku a pakliže někdo začne funkci systému "narušovat" nejsou z toho moc happy. Tobě by se asi taky nelíbilo, kdyby se Ti na zahradě usídlil "nepřizpůsobivý" a začali by Ti ji plundrovat. Proto si myslím, že je začít raději opatrně, než začít nějakou hurá akcí... a pak být "v nemilosti".
Ahojte
Len taky moj postreh.
VX-8GE neposle paket az kym nie je na pasme cisto. Nedavno po ceste na dialnici som musel dokonca zapnut attenuator co nepomahal ani uplne zavrety squelch (strasne vela zahranicnych stanic som chytal).
Takze vo vyske budes tolko stanic chytat ze si s VX-8GE mozno ani nepipnes. 😉
Inak plny suhlas s tym co pisali ostatny.