Zdravím všechny,
na úvod bych rád zmínil že jsem docela hodně začátečník tak promiňte třeba někdy méně srozumitelné dotazy.
Pro sportovní účely, konkrétně pro plachtařské závody jsme se v aeroklubu rozhodli, že vyzkoušíme a využijeme možnosti APRS pro sledování kluzáku kde právě letí a kde se nacházejí. Závody se konají teď od čtvrtku 5.7 do další neděle tedy do 15.7.
Máme k dispozici 6 Yaesu 8ge, a jeden open tracker (tedy 7 zařízení). Interval vysílání bychom měli nastaven na 30s.
Rád bych požádal o radu Vás zkušenější, jak nastavit co nejlépe tyto přístroje aby vysílání nepřetěžoval, nerušil a abychom měli všichni dobrý pocit, a hlavně zajímavé data o pohybu kluzáků.
OK1ALX mne upozornil, že nemohu za svou začkou mít libovolné ssid, tudíž jak jsem předpokládal 1-7 počtu zařízení které mám. Já jsem s tím doposud počítal nebo jsem vycházel z
In the early days of APRS, the SSID was used to identify the ’type’ of the station for display
purposes (its symbol). Nowadays as almost all APRS devices are capable of having a symbol
configured and included as part of the beacon this is no longer required, though this convention
is still supported and mostly followed (i.e. -4 a bicycle, -9 signifies a car, -10 a motorcycle, -12 a
jeep).
Můžete mne prosím navrhnout řešení?
Díky a rádiu a letu zdar
Ahoj
Jak uz jsem ti psal, osobne vidim jako "cisty" zpusob pouziti a neporusovani zakona, vysilat jednotlive kluzaky jako objekty.
V takovem pripade budou objekty mit jednu zdrojovou stanici/vlastnika, coz by jsi byl ty a vyhodou potom je, ze se objekty mohou pojmenovat primo podle oznaceni letadel, OK-AAA.
Problem vsak je v tom, jak to udelat a v tomto pripade jak to udelat rychle 🙂
Ahoj,
No škoda, že sis něco o APRS nenastudoval, nebo nepřečetl či to s někým probral. Jako první si projdi:
http://www.aprs.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=47&Itemid=55
a pak zejména:
http://www.aprs.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=71&Itemid=90
Tohle jsou pravidla, na kterých se domluvila celá česká APRS komunita. Pravidla vycházejí z obecných doporučení dopřesněných o určitá specifika vycházející z topologie ČR. Každopádně ani nepřemýšlej o tom, že bys pustil 7 větroňů s 30s beaconem na 144,800. Jelikož létají dost vysoko a dovolají se hodně daleko, tak by došlo k totálnímu zahlcení DIGI v blízkém i dalekém okolí, protože nasatvení cest opakování je optimalizování na stanice jedoucí po zemi. Můžu Tě ujistit, že by Tě sežrali lidi nejen u nás, ale i v okolních státech, jelikož je pravděpodobné, že by majáky byly slyšet klidně i přes 200km. O už vůbec nemluvím o legislativním konfliktu, že de-facto jedna CALL je na několika místech současně což by se zase nelíbilo ČTÚ. (u WX stanic či DIGI je to jiná situace, tam se sice může tato situace vyskytnout, ale pro danou lokalitu je to bráno jako druhé QTH které by mělo bát zapsané v koncesi)
tak že
1. SSID je u nás používáno nikoli jako možnost mít paralelně pouštěných několik TRX, ale jako logický oddělovač druhu zařízení viz. odkaz výše.
2. Na 144.800 30s z letadla a jednoho prostoru v takovém počtu zapomeň - možná tak kdyby se vysílalo 1x5 min. (Jestli Tě zajímají detaily, scénář co by se dělo Ti můžu vysvětlit, ale bylo by to na delší povídání) Jednokmitočtový systém s rychlostí 1k2 na to není stavěný a přetížení by se projevovalo několik i set km daleko. (nechci zabíhat do detailů, jde o nastavení všech DIGI, co se jak má opakovat jaká pravidla pro digipeating se používají a.t.d - prakticky vzato je to velmi podobné tomu, jako bys chtěl z letadla používat telefon - také to nefunguje, protože je to celulární síť počítaná na terestriální pokrytí, s tím rozdílem, že naštěstí díky tomu že slyšíš mnoho buněk na jednom kmitočtu nemůžeš od určité výšky ani navázat hovor a díky tomu telefon nemůže ostatní buňky svým vysíláním rušit) U APRS se vysílání zakázat nedá, tak že problémy na zemi způsobit můžeš.
3. Pod jednou CALL provozovat současně několik mobilních stanic je velmi na hraně zákona - zvlášť když ještě k tomu vysíláš souřadnice - Pro pány z ČTÚ není nic jednoduššího než si dojet na letiště a chytit Tě za ruku. Sále totiž platí, že každá stanice vysílající na amatérských kmitočtech podléhá povolení na ARS (amatérská radiokomunikační služba) a tohle prostě neukecáš. (buděš-li to provozovat pod soukromou osobou tak je to za 15 000,- budou-li stanice třeba pod Aerokubem, je to za 1 500 000,-)
Z pohledu bodu 1. a 2. je řešení jít na nějaký jiný kmitočet ((třeba 9k6 na 70cm) ten se může dořešit později) na letišti si pusť ntebooka + TNC, nebo TH-D72, a přes UI-VIEW můžeš letadla sledovat, bez toho, abys způsoboval potíže ostatním. Bod.3 to ale stejně nevyřeší, musíš si sám zvážit, tím že nebudeš vadit ostatním, je nepravděpodobné, že by si někdo na ČTÚ stěžoval (tím myslím i zahraniční stanice - zejména OE a DL jsou dost aktivní) a pravděpodobnost že by se tím začali zabývat díky náhodnému poslechu není veliká. Nicméně není nulová. Pakliže bys chtěl vyřešit bod 3. tak jak se má, řekni pilotům, ať si dojdou na ČTÚ a udělají si OK9 - obtížnost je srovnatelná (a mnoho otázek stejných) jako na omezené oprávnění pro leteckou službu. Pak bude každý mít svou značku a nikdo na Tebe nemůže.
Omlouvám se, jestli to vyznělo negativně, ale rád bych předešel konfliktům, které by mohly nastat, a to nejen u nás, ale zejména od APRS skupin ze zahraničí. (mnozí zde si jistě pamatují jaké problémy nám způsobovali Italové, kteří si na počátku z APRS udělali cochcárnu) Nicméně myslím, že by Ti s řešením které poběží na jiném kmitočtu jistě někdo pomohl, není to nic složitého.
Milan
Přiznávám chybu, že jsme se do hlubin aprs neponořili více, ale bohužel je už roztočený kolotoč, který bychom neradi zastavili.
ALX navrhnul řešit to v tomto případě pomocí objektů, bohužel ty ručky které mám k dispozici toto zřejmně neumí, takže bylo navrženo řešení:
Nastavit stanicím call v názvu letadla případně okgld1 až okgld7
a do poznámky napsat TEST-Object by OK1GLD
Toto by nebylo schůdné?
Co se týče nastavení digi path, mám nastaveno wide1-1, wide2-1.
Jelikož závody v kterých jsme to chtěli použít začínají už za dva dny, není moc času to vyřešit v návaznosti že letadla máme zájem sledovat na insternetu na aprs.fi 🙁
Budu rád za každou radu
Co se týče přehlcení sítě, jen pro informaci testoval jsem tři zařízení současně řekněme ze stejného prostoru a aprs fi psalo good path. Jelikož letadla budou létat v kopcovitém terénu signál tam není zcela ideální. Výška působnosti 400 - 2500 m. n. m