Zaujal ma tento projekt: http://www.youtube.com/watch?v=me__zwTkLH0&feature=relmfu
http://aprs.fi/info/a/K6XOX-8
Ja mam teraz objednanu tuto "hracku" 🙂 http://www.ebay.com/itm/170877293918#ht_4713wt_1190 Ma to aj TTL vystup (v baleni aj prevodnik na USB), tak mozno tiez niekedy nieco podobne vyskusam. Myslim posielanie do APRS ale bez robota 🙂
Da sa to kupit lacnejsie aj ako stavebnica, ale mne sa to nechce skladat a neviem aj ako sa to kalibruje tak som objednal hotove. 🙂 Pozor nie vsetky stavebnice maju v cene aj samotnu trubicu!
Viac info aj tu: https://sites.google.com/site/diygeigercounter/new-news
Mozno by to bol aj zauimavy doplnok k meteostaniciam 😉
Vzhladom na to ze som ASUS router ktory som pouzival ako APRS digi+iGate vymenil za malinu (raspberry pi), tak tam konecne mam PHP a viac moznosti na vyuzitie. Takze som k tomu pripojil arduino geiger counter a dnes zacal skusobne posielat nameranu hodnotu pozadia radiacie do APRS-IS 🙂
Posiela sa kazdych 10 minut ako objekt GEIGER-PK. http://aprs.fi/info/?call=GEIGER-PK
Samotny geiger ma seriovy vystup cez ktory raz za minutu posiela priemernu hodnotu ktoru na "maline" uklada do logu. Vzhladom na to ze geiger neobsahuje hodiny je log bez casu. Ale PHP sript ktory to posiela do APRS-IS vzdy nacita poslednu hodnotu zaznamu a zisti si cas zmeny suboru logu a posle iba ak posledna namerana hodnota nie je starsia ako 90 sekund (moze sa stat ze geiger odpojim na ine pouzitie, tak aby neposielal nejaku staru hodnotu).
Zatial som nevymyslel ako to inak vyriesit 🙁
Samotny geiger je umiestneny blizko vonkajsej steny v byte ale vzhladom na to ze gama ziarenie stenou bez problemov prejde, tak to nema az tak velky vplyv na nameranu hodnotu ktora je aj tak len viacmenej informacna. Ak je hodnota menej ako 60 CPM tak v status texte je napisane "NORMAL" ak je vyssia tak tam je "HIGH". Bezny svetovy priemer prirodzenej radiacie je cca 10-60CPM.
Nasiel som aj link kde su namerane hodnoty ktore meria ministerstvo vnutra SR a hodnoty su dost podobne ako ukazuje mne http://www.minv.sk/?rok-2012-9 Len potom pozor, mne ukazuje v uSv/h a MVSR ma v tabulke hodnoty v nSv/h 😉
Mozno som tymto niekoho inspiroval a ako som zistil asi by sa tento prispevok skor hodil do tejto temy 🙂 http://www.hamradio.cz/forum/viewtopic.php?f=37&t=155
Samotny geiger konecne uz v krabicke:
A takto posiela hodnoty do pocitaca raz za minutu:
Po technickych problemoch (malina zacla blbnut) som sa vratil zase k routru WL-500GP, takze po dlhsej prestavke znova posielam hodnoty radiacneho pozadia do APRS http://aprs.fi/info/?call=GEIGER-PK a zaroven aj na stranku http://radmon.org kde postupne pribudaju stanice a kde je celkom dobre forum ohladom geiger counterov.
Grafy mojej stanice: http://radmon.org/radmon.php?function=showuserpage&user=OM1AMJ
Zaroven geiger dostal novu krabicu (vodotesnu), novu trubicu SBM-20 a je teraz umiestneny na balkone vonku.
Okrem toho som komplet prerobil scripty na posielanie. Kedze na routri nebolo miesto na instalaciu PHP tak tam bezi len BASH script ktory hodnotu posiela na PHP script na webhostingu a ten to uz dalej spracuje.
Ahoj,
skus sa pozriet na kap. 13 v spec. APRS - http://www.aprs.org/doc/APRS101.PDF
Mozes vykreslovat namerane data do grafu priamo na aprs.fi, myslim ze by bolo fajn vyuzit tuto moznost.
Hodnoty radiacie zbiera aj SHMU - http://www.shmu.sk/sk/?page=1894
APRS specifikacia uz asi 3 roky umoznuje posielanie hodnot radiacie priamo vo WX paketoch, taktiez aj symbol radiacie.
http://www.aprs.org/aprs12/weather-new.txt
Ale stranka aprs.fi a asi ani ostatne to nepodporuju. Ak to zacnu podporovat potom to prerobim aby bol aj graf. Preto to zatial posielam ako objekt s nejakym nazvom a nie len cisto ako dalsie SSID lebo by nikto aj tak nevedel o co sa jedna.
A APRS objekt neumoznuje posielanie telemetrie.
Okrem toho na APRS radiostanici graf neuvidim.
Aprs.fi je len "nadstavba" APRS. Primarne je informaciu dostat do radiostanice.
Cize aj pri WX stanicach ma zaujima hlavne aktualne pocasie ked som niekde v "terene".
Grafy si mozem pozriet aj na inych strankach ked som na internete.
Takze aj grafy radiacie kto chce si moze pozriet na http://radmon.org 😉