Forum

detailnejsi informa...
 
Oznámení
Smazat vše

detailnejsi informace o aprs cestach

11 Příspěvky
3 Uživatelé
0 Reactions
21.2 K Zobrazeno
Příspěvky: 98
Úvodní téma
(@ok1mgj)
Estimable Member
Přidal se: před 15 roky

Hojte panove vespolek,
Bohuzel skleroza je mocna a APRS jsem mel v hlave pred 5ti rokama, dost se toho vykourilo a nemalo se zmenilo. Nyni tak nejak dozral cas, ze se k teto problematice vracim.
Potreboval bych si ujasnit par drobnosti v navaznosti ke stavajicim informacim na webu.

a) RELAY,.... se, pokud si vzpominam nikdy nedoporucovala, nenutila totiz hloupe nebo nenastavene digi, aby vkladaly svoji znacku do cesty takze hup PING-PONG efekt.

b) TRACE,... nuti digi aby vlozily svoji znacku do packetu, takze v podstate OK, nicmene pro pevne stanice zbytecne, tam je potreba co nejdriv skocit na WIDE, takze asi nejlepe pevna cesta do WIDE site. Pokud si vzpominam, tak pro mobilni stanice byla doporucena cesta TRACE,WIDE2-2 (ale casy se meni).

c) WIDE(n-n) - tady jsem nejak nepobral, jaky je rozdil mezi cestou "WIDE1-1,WIDE2-2" a cestou "WIDE3-3"

Mohl by jste mi v tom nekdo trochu udelat jasnejc?

10 Odpovědí
Příspěvky: 1056
(@ok1mx)
Noble Member
Přidal se: před 16 roky

Na relay a trace zapomeň. Už neexistují a v současné době je to na APRS považováno za sprostá slova.

Co se týče rozdílu o kterém píšeš musím to vzít malinko zeširoka. Už nějakou dobu se chystám založit rubriku "APRS RF Planning" kde bychom se pokusili trochu zoptimalizovat současný stav. Digi se dělí na dva druhy, "WIDE DIGI" - POZOR, tady je WIDE myšleno jako "široké, nebo obsáhlé" se WIDEn-n to nemá nic společného a pak FILL-IN DIGI - (vykrývací).

FILL-IN DIGII reaguje POUZE na rámce mající na začátku WIDE1-1 - např. DIGI (FILL-IN) OK1MX-1 se rámec : OK1MX-7>APOT21,WIDE1-1,WIDE2-2:!4959.50N/01537.00E/ 12.7V 13C bude tuze líbit. Ukousne WIDE1-1 a udělá z něj OK1MX-7>APOT21,OK1MX-1*,WIDE2-2:!4959.50N/01537.00E/ 12.7V 13C
Naopak mám li doma na domácí či WX stanici bezproblémový dosah na jakýkoli WIDE DIGI, je úplně zbytečné dávat WIDE1-1,WIDE2-2. Stačí WIDE2-2! doskáču úplně stejně daleko, protože místní FILL-IN mne bude ignorovat, čímž se ušetří drahocenný AIRTIME za jeden skok navíc.

WIDE DIGI Funguje jako FILL-IN a k tomu ještě reaguje na jakýkoli rámec, kterému ještě neskončila cesta. To znamená, že z WIDE2-2 udělá 2-1 doplní značku a šup s ním ven.

A k čemu je to v praxi dobré? Pakliže bychom měli všechny DIGI jako WIDE, v místech hustě osazených jako je Praha, Brno, Pardubicko, by všechno opakovalo všechno a kmitočet by se neúměrně obsazoval. Proto je žádoucí, mít hodně FILL-IN, které spolehlivě poberou a zopakují stanice které slyší napřímo (t.j. ragují pouze na WIDE1-1, které ukousnou, jakmile to pošlou ven, ostatní FILL-IN už to opakovat nebudou a zopakuje to jen WIDE. Ručky, mobilní stanice tím pádem budou mít fantastické pokrytí.

velmi zkráceně, WIDE DIGI jsou určeny pro "tranzitní přenos" a FILL-IN jsou jako vykrývače. Přemíra WIDE DIGI (místo toho aby byly FILL-IN) má pak i další negativní vliv, a to zkrácení cesty.
příklad: Budeme-li uvažovat že vše bude WIDE - pošlu rámec, chytne mne RQ-2, pak KYU-2, LOL-2, KZE-1 a skončil jsem v Praze. Pakliže by RQ-2 KYU-2 a LOL-2 byly jako FILL-IN, půdu RQ-2,(LOL-2 a KYU-2 na mne dlabou) KZE-1,KKL-2 a BAF-2 bum prásk a jsem na Moravě. (je to jen příklad nechytat za slovo)

Vzhledem k zvětšujícímu se počtu DIGI pomaličku nazrává čas se RF planningem začít zabývat, ono to není tak triviální, jak se to zdá, protože všechno souvisí se vším a spousta věcí jde proti sobě. Na první pohled by se zdálo, že čím více digi, tím lépe, ale také to znamená (zejména v případě WIDE DIGI) více rámců ve vzduchu (větší AIRTIME) čehož přímým důsledkem je zmenšení pokrytí. (když místní DIGI neustále opakují všechny rámce, "tranzitní" DIGI na slušných kopcích nemají šanci slyšet vzdálené DIGI) Celé APRS v dané oblasti pak jakoby dýchá. V noci, když je klid, bez problémů projdou stanice 300 - 400km, ráno pak stačí 2 mobilní stanice s 30s majáky a v tom pingpongu, který vznikne už z dálky nic neprojde.

Doufám, že jsem to popsal alepoň trochu srozumitelně (byť jsem to trošku zjednodušil)

Odpověď
Příspěvky: 98
Úvodní téma
(@ok1mgj)
Estimable Member
Přidal se: před 15 roky

Dik za osvetleni, evidentne se toho zmenilo docela dost.
Shrnuto a podtrzeno - relay a trace jsou zruseny, ted se misto tedlech aliasu nastavuje na diginach WIDE1-1, takze na relay a trace v podstate dlabou.

Odpověď
Příspěvky: 1056
(@ok1mx)
Noble Member
Přidal se: před 16 roky

Je to tak, zjednodušeně se dá říct, že WIDE1-1 je náhradou za REALY. Další, relativně velkou změnou je, že by se mělo používat pouze "pohlavní" trasování, t.j. DIGI, která opakuje musí zanechat "otisk" t.j. vložení značky do PATH. Toto bylo dříve výsadou TRACE. WIDE dříve byl "bezpohlavní" (nevkládal značku do cesty). Aby se tato možnost zachovala (nezvětšující se délka rámce) zavedl se SSn-N (náhrada dřívějšího WIDE). U nás je to CZEn-N, výhodou je, že tyto rámce neopustí území ČR, naopak polské SPn-N nebudou prudit u nás. Výhodou je, že při použití CZEn-N je možné nastavit dlouhé cesty, čímž se docílí toho, že rámec bezpečně proskáče celou republikou a půl Evropy nám se nepošle řízené střely. Implementace CZEn-N je zatím v plenkách. Teď jsem si to po sobě přečetl a na první pohled to vypadá složitě, byť to zas tak hrozné není... zkusím to zjednodušeně shrnout:

posatru ------------------------- ponovu
REALY (bezpohlavní) ----------WIDE1-1 (pohlavní)
TRACE (pohlavní)--------------WIDEn-N (pohlavní)
WIDE (bezpohlavní)------------SSn-N (u nás CZEn-N) (bezpohlavní)

Odpověď
Příspěvky: 545
(@ok1alx)
Honorable Member
Přidal se: před 16 roky

Vlitnu do teto debaty, jelikoz jsem si vsiml uvedeny priklad CZEn-N a SPn-N, proc a kdo vymyslel CZE a ne OK? 😛

(stity na 100%, ocekavani utoku :mrgreen: jinymi slovy - nemlatte me 🙄 )

Odpověď
Stránka 1 / 3
Sdílet: