Včera jsem dělal nějaké pokusy a výsledky nejsou moc povzbudivé, leč logické.
Modemy se prakticky dělí do tří druhů.
- modemy vybavené modemovým švábem (TCM3105, AM7910...) vesměs TNC - ty mohou fungovat obvykle ve dvou režimech, t.j. HOST MODE, veškerou inteligenci se řeší sami včetně komunikace na linkové vrstvě , do PC se přenášení už hotová data. Jdou přemnout i do KISS modu, kde se handshake likové vrstvy přenáší až do PC. Na "citlivost" to nemá vliv.
- BYCOM syle - signál se trošku poupraví a o vše se stará PC, detekují se stavy na RS232 úrovni.
- dekódování procesorem (FOXDIGI, OT+, OT2m) dekodování dělá procesor tím, že vzorukuje přicházející signál a hledá něco co by bylo podobné AFSK. Tady naprosto dramaticky závisí na výpočetní kapacitě a vlastnostech A/D převodníku daného jednočipu.
Porovnával jsem TNC od D-COMu a OT+, obojí v KISS modu s DIGINEDEM a stejným rádiem. Rozdíl byl opravdu velký. TNC přečetl vše i když byl signál zašumělý, OT+ byl silně vybíravý. Z cca 10 stanic které TNC přečetlo OT+ přečetl jen 4. Zajímavé je, že nedokázal přečíst i jednu naprosto silnou stanici bez náznaku šumu. Nastavení hlasitosti, frekvenční úprava signálu na to neměla téměř vliv. Bylo by zajímavé tento test provést ještě s BYCOMEM, ale odhaduji, že bude někde mezi...
Milan
Já jsem zatím měl možnost prubnout YAM modem, Baycom modem, Foxdigi a zvukové karty. V každém případě a na celé čáře vyhrává modem ze zvukovky. Soundmodem pobere snad všechno. Pokud Foxdigi sebere 4 digi direktně slyšící, pak soundmodem mi jich přijme na stejnou anténu a stejné rádio 10. Je to úplně nebe a dudy. Baycom a YAM jsou přibližně na stejné úrovni a jsou určitě o kus lepší než Foxdigi. S Foxdigi musí být trpělivost a mít štěstí na RX a jeho nf signál. Pak funguje.
To OK1TEB:
Já bych si dovolil nesouhlasit s tvrzením ohledně BayCom modemu s TCM3105. Provozoval jsem ho od roku 1996 pod DOSem na CB a HAM, později také TNC5+. Co se týká úspěšnosti tak bych řekl, že jsou díky použitému TCM3105 na stejné úrovni bez ohledu na to kde se zpracovává linková vrstva. U BayComu záleží dost na ovladači, dlouho jsem používal TFX, později jsem přešel na TFPCX a u něj jsem vydržel do "smrti" DOSu.Za ta léta jsem postavil několik ks klonů těchto modemů a pokud nebyl problém na straně portu s nedostatečným napájením nebo ujeté referenční napětí (tuším to bylo 2.75V), pracoval vždy bezvadně. Prostě beru TCM3105 jako takový etalon pro příjem AFSK.
Co se týká YAM modemu tak je na 1k2 AFSK dost vybíravý. Prostě nebyl primárně navržen na AFSK a i když existuje driver na 1k2 AFSK tak to není ono. Řekl bych to asi tak, že jak byl dobrý na 9k6 FSK tak je špatný na 1k2 AFSK. Takže bych ho v žádném případě nesrovnával s BayCom modemem. Na něj YAM prostě nemá. Zvukovku používám celkem krátkou dobu asi od začátku roku, takže nemůžu srovnávat. Jeví se mi o něco horší než BayCom, ale bez přímého porovnání je to jen můj subjektivní názor.
No a FoxDigi je kapitola sama pro sebe...
Já jsem netvrdil že je Bycom špatný, psal jsem že srovnání nemám. Je tam však zásadní problém s tím, že je to značně závislé na výkonu, konfiguraci a použitém SW v konkrétním PC (v případě zvukovky je to ještě markantnější, tam nezáleží jen na PC ale i na typu zvukovky) Dá se vyladit konfigurace, že to bude fungovat výborně, na druhou stranu dovedu si představit i situaci, kdy to bude naprosto nepoužitelné. Obvzášť to pak mohou degradovat Windows, které nejsou realtime operačním systémem a když se rozhodnou, nepustěj klidně několikset ms žádnou aplikaci k lizu, což automaticky znamená ztrátu dat.
To OK1MX:
Já jsem reagoval na příspěvek od OK1TEB, nikoli na Tvůj původní kde nemám k uvedenému výhrady :).