Forum

Sjednocení používán...
 
Oznámení
Smazat vše

Sjednocení používání SSID v OK var.1

1 Příspěvky
1 Uživatelé
0 Reactions
354 Zobrazeno
Příspěvky: 1056
Úvodní téma
(@ok1mx)
Noble Member
Přidal se: před 16 roky

Po dlouhých diskusích s mnoha SYSOPy, studiu doporučení, analýzy chování okolních států jsem dospěl k výsledku, se kterým bych Vás chtěl seznámit a z něhož vyplývá i přiložená anketa. Prosím uvědomte si, že 20 lidí má 20 názorů a velmi těžko se hledá řešení se kterým by se všichni bez výhrad ztotožnili (i to je možná důvod proč se zatím v žádném státě nepovedlo vysledovat jednoznačný systém) Přesto doufám, že dokážeme každý překročit svůj stín a byť se zatnutými zuby požehnat alespoň elementární dohodu.

Shrnu fakta:

- Doporučení CAVTAT08 je neúplné (úplně opomíná napr. WX stanice) a zbytečně blokuje SSID která nemá smysl oddělovat a budou se používat velmi zřídka (Ballon Large multiwhell trucks....) a nezohledňuje lokální specifika (napr.ve vnitrozemských státech je zbytečné blokovat SSID pro lodě) Navíc neexistuje jediný stát ve střední Evropě, který by se tímto doporučením řídil (dle mého názoru je to právě z důvodu velmi vágní specifikace a nelogičnosti
- Pokusil jsem se udělat statistickou analýzu používání SSID v sousedních státech, zda je alespoň u některých SSID nějaké korelace
- Snažil jsem se predikovat vývoj APRS u nás a tomu přizpůsobit i návrh (abychom si něčím nepřibouchli dveře a nemuseli si nadávat, že jsem nějaké SSID zbytečně vyplýtvali nebo naopak součili do jednoho SSID nesouvisející elementy)
- Pokusil jsem se o co největší zjednodušení, logiku a uživatelskou jednoduchost a aplikovatelnost pro použití v podmínkách OK

Výsledný návrh se snaží zohlednit výše uvedená fakta t.j. co nejméně se odchýlit od CAVTAT a zároveň najít průnik s okolními státy a zároveň SSID přiřadit tak, aby to mělo alespoň nějakou logiku a smysl pro současné, ale i budoucí využití s ohledem na specifika topologie APRS v ČR. Záměrně jsem vybral jen několik SSID a to ta, kde je průnik největší a hrozí nejméně rozporů. Ostatní bychom nechali na další kolo diskuse.

Další text bude obsahovat důvody proč návrh vypadá tak jak vypadá.
finální návh:
- DIGI -2 (sekundární -3, DIGI s Igate -1),
Všechna tato SSID jsou dle CAVTAT určena pro DIGI. Myslím, že je prospěšné vidět na první pohled zda jde o prostou DIGI (-2) nebo zda jde o DIGI s Igate (-1). Jak jsem procházel seznamy, nikde jsem nenarazil na I-GATE, který by zároveň nefugoval jako DIGI. Proto např. APRS4R s propojením do internetu (ať jednosměrně, nebo obousměrně) by měl mít -1, OT2M, UIDIGI a vše co funguje jako prostá DIGI a to ať WIDE, nebo FILL-IN pak jako -2 (Nemyslím si, bude mnoho FILL-IN, když už někdo bude investovat do provozu, stanice, TNC tak to bude dělat jen kvůli FILL-IN t.j. nebude jich mnoho) -3 pak bude SSID pro nadšence, kteří budou pod jednou CALL provozovat více DIGI a -1 (nebo -2) bude obsazená. DIGI tedy budou za sebou... (1,2,3)

- WX prmární -6 (sekundární -4, terciální -5),
Bude-li mít jedna CALL jednu WX stanici, bude -6 (-6 kvůli tomu, že v OE WX stanice hojně používají a z hlediska CAVTAT08 lze WX zařadit do "specal station") -4 a -5 pak pro případ, že bude jedna CALL provozovat více WX stanic. (tím docílíme toho, že máme WX stanice krásně za sebou pohromadě. (4,5,6)

- obsluhovaná stnaice bez SSID,
Pakliže chceme poslat MSG je s psaním nejméně práce (kdo psal MSG z D-7, VX-8, D700 nebo D710 ví o čem mluvím) a zároveň nám to jednoznačně vypíchne stanice, u kterých můžeme očekávat odpověď případně pomoc či jakoukoli reakci. Pro další oddělení, zda jde o vozidlo, pěšáka, nebo domácí UI-VIEW použijeme symboly, kterých je ňeurekom.

- neobsluhovaná v autě -9 (tracker)
Velmi hojně užívaná technologie, bude nám definovat že jde o stanici, která nemá příjmač a není schopná interagovat s okolím.

-13 vyhrazeno pro mimořádné nouzové události - pro běžný provoz zásadně nebudeme používat"
Toto SSID (-13 už asociuje nějakou negativní věc) by bylo vhodné, abychom ho zatím úplně vyčlenili pro budoucí použití (např. v případě živelných pohrom pro stanice podílející se na záchranných pracích) Je možné, že pro tyto SSID budou vytvořeny výjimky při routování, případně že budou vytvořeny filtry aby bylo možné oddělit "záchranný provoz" od běžného.

Ostatní nevyjmenované SSID zatím ponechme nespecifikované, jak jsem již psal, v druhém kole buď jejich určení dospecifikujeme, nebo část z nich necháme pro "ostatní" účely, které se nevejdou do stávajících kolonek.

Každopádně výše uvedený text neberte jako dogma a jako nutnost ještě dnes jet na kopec to změnit. Pojal bych to jako doporučení, které by bylo velmi vhodné dodržovat a ke kterému bychom rádi časem (třeba během roka) dospěli, protože naprostý chaos v principu nemůže být nikdy a nikomu prospěšný.

Sdílet: