Ahoj..
Jak jsem jiz zminil v jine casti fora, hral jsem si trochu s myslenkou pouzit Raspberry PI s levnou zvukovkou a prevodnikem USB-RS232 z dealextreme.com v cene jednotek US$. Dlouho jsem se snazil s ruznymi verzemi Raspbianu, ale nedosahl jsem kyzeneho uspechu. V postate soundmodem nebyl schopen radne detekce. Az jsem narazil na stranky M0DNY: https://www.thecraag.com/Raspberry_Pi_APRS_Digipeater a ac nerad, zacal jsem se ucit ARCH Linux.
Nebyl jsem sam, zhruba zaroven na tom pracoval i PA0ESH, jehoz vysledny popis je velmi zdarily: http://www.pa0esh.nl/index.php?option=com_content&view=article&id=86&Itemid=101 . Oba vsak tvrdi, ze je nutne pouzit radio s VOXem.
Oba sli ceslou APRX. Ja chtel zkusit overenou variantu digi_ned + aprsd. Bohuzel, na kompilaci aprsd je potreba gcc3.x, kterou jsem pro ARCH Linux nikde nesehnal. Tam je jiz pouzivana gcc4.x. 🙁 Nicmene aspon digi_ned nakonec slo zkompilovat. Aktualni image pro 4GB kartu (mensi pouzitelnou nemam) je ke stazeni zde: http://uloz.to/xyea2zt/ok2rkb-1-310313-img-gz . Pokud by mel nekdo naladu a cas si s timto trochu pohrat. Heslo pro root
je root, je mozno spustit i Xka, kvuli soundmodemconfigu a jeho diagnostikam. Tam je treba pouzit uzivatele user, heslo user.
Startovaci script je v /etc/rc.local a digi_ned pak v /etc/DN4. Jinak asi vse standardne, jako v jinych Linuxech.
Sestava je videt zde: a okna ssh terminalu a videa (tty1) pro ilustraci zde: . Zvukovka se ve Windows hlasi jako 'SSS USB Headphone Set'. Kupodivu s drazsi SB Play! to nedopadlo, dekodovala o.k., ale lezl z toho mizerny zvukovy vystup.
Pro PTT pouzivam klasicky klicovaci obvod s tranzistorem na RTS pres prevodnik s pl2303. Funguje to, jen obcas zaklicuje o chlup drive, coz pak vypada asi takto: http://www.qsl.net/o/ok2kli//aprs/test2.wav 😕 Na vstup ZK jsem zapojil antiparalelne 2 diody, znacne to vycistilo vstupni signal..
Vsiml jsem si moznosti pouzit GPIO v nastaveni soundmodemu pro PTT, zatim jsem nemel cas to testnout.
Ahoj.
Cestou Raspberry PI + APRX som sa dal aj ja kedze s DIGI_NEDom nemam skusenosti. http://aprs.fi/info/?call=OM1AMJ-1
Pred par mesiacmi som vymenil router s Openwrt WL-500GP za "malinu" s Raspbianom kde mi bezia aj dalsie veci ako napr. APRS -> SQL parser, Geiger counter http://aprs.fi/info/?call=GEIGER-PK , atd...
Ako modem pouzivam spolahlivo fungujuci TinyTrak4.
Btw. odporucam na USB zariadenia pouzit samostatne napajany USB hub. Bez neho mi obcas vypadla siet (nabehla az po reboote) kedze interna sietova karta v maline je v podstate tiez USB a USB porty v maline utiahnu kazdy max cca 100mA zariadenia.
Verze "B", kterou mam i ja, uz nema ty ochranne diody, takze problemy z proudem nejsou.. Nicmene napajim to i ze standardniho USB2 portu z meho PC a utahne to.. Pro "A" stacilo preklemovat ty diody a byl pokoj.. staci se zeptat pana Googla..
Pouziti externiho TNC postrada kouzlo velmi levne platformy bez nutnosti nekde neco stavet a pajet. Techto moznosti je plny internet..
Ja mam tiez verziu "B" ale az napajany USB hub mi vyriesil problem (cez USB napajam aj samotny geiger counter a PL2303 prevodnik s 2x DS18B20).
Netusim potom v com bol problem kedze malinu napajam z 12/5A zdroja cez 5V/3A regulator. Niekedy to islo viac dni bez problemov inokedy to zblblo 2x za den.
Priznam sa ze ine riesenie ako USB hub som ani nehladal. Ale vdaka za info.
Externe TNC je mozno drahsie ale TT4 som uz mal kupene na moje prve pokusy s APRS a kedze som uz prenho nemal vyuzitie tak som ho vyuzil na Digi. 😉
Ale mozno sa niekedy odhodlam aj na Soundmodem.