Este oslovit nejaku univerzitu, vyskumny ustav alebo niekoho kto studuje nejake prudenie vody v mori a ponuknut im namerane data. Mozno nieco zasponzoruju 😉
O oslovení nějaké vzdělávací instituce nebo i kroužku jsem dlouho přemýšlel. Máme jediný problém a tím je naše metoda pokus omyl. Nevíme, zda bójka bude skutečně putovat a zda nějakou dobu vydrží. Nějaké delší suché testy samozřejmě uděláme a také test „nepotopitelnosti“. Ovšem zatím plánujeme vše včetně vysílače pouze jednoduché. Jedenkrát bez zajištění „vysoké dostupnosti“. Maximálně zatím uvažujeme o nějakém levném řešení zjednodušeného watchdogu, který by v delších časových intervalech na pár sekund odpojil vše od napájení.
Proto spíše jen metoda … máte nápad … chcete na bojku přidat nějaké svoje zařízení … vše je zatím možné.
Pokud se realizace i vypuštění podaří a bojka alespoň nějakou dobu vydrží, tak příští rok uděláme něco lepšího. Tam by se už dalo o „sponzoringu“ či studijnímu účelu mluvit. Nabízí se dva vysílače (možná i HF APRS s kompromisní anténou na jeden kmitočet), kompletní meteo, hloubkoměr a jiné šílenosti v kombinaci jako třeba panoramatické SSTV v reakci na detekci malé hloubky atd. Každý rok několikrát někam s rádiem jezdíme. Oslovení vzdělávacích institucí/kroužků, větší investici časovou i finanční a sponzoring bychom měli opravdu nechat až na dobu, kdy bude existovat nějaký alespoň trochu hmatatelný výsledek (minimum je plovoucí bóje a záznam její trasy v čase).
V tuto chvíli je to skutečně pouze o tom, že obětujeme: APRS trekr, jednoúčelový 2m vysílač s 8W PA, GPS, pár solárních panelů, akumulátor a nějaký materiál na vlastní tělo bojky. Pokud se k nám někdo přidá a poskytne něco dalšího, tak to bude skvělé (ideálně radioamatér a ne instituce). Případně pokud bude námět, který má význam a zároveň nebude jeho realizace výrazně finanče náročná, tak to testu/projektu přidáme. Osobně se pro tento test nechci pustit za hranici investice 10 KKč (už jsem lehce za polovinou). Cíl je spíše nasbírat co nejvíce zkušeností (ideálně pro verzi číslo 2 :-).
Tak ja som to s tym oslovenim niekoho a sponzoringu myslel skor polozartom. 🙂
Inak ak by interval posielania bol priklad 10 minut tak by bolo vhodne GPS zapinat napriklad 2 minuty pred poslanim paketu (to by malo stacit aby znova naslo polohu) a potom zase odpojit. Dost by to usetrilo baterie. TT3 a TT4 ma tusim taku funkciu priamo v sebe.
A zase nieco pre zauimavost:
http://www.ndbc.noaa.gov/
http://www.aprs.org/buoy.html
Toto tiez nie je zly napad (myslim tie baterie):
Tak to je fantastický projekt, klobouk dolů. Já bych vsadil na jednoduchost, co nejméně součástek, co nejméně dílů. Vysílat pozici a basta. Důraz bych kladl na stabilitu bóje například při větších vlnách. Bóje by měla být určitě viditelná z nějaké dálky, aby se jí dalo včas vyhnout. Co jsem koukal na námořní mapy, tak zrovna v té oblasti se mořský proud stáčí do kruhu, bylo by zajímavé zjistit, zda bóje bude proudy kopírovat nebo se tam projeví síla větru. Co se týká nějakých předpisů, těžko říci, ale meteorologové podobné bóje používají, tak jakýpak copak 😉 . Držím palce.
Ruzne organizace co provozuji namorni boje (tsunami, teploty, proudy atd..) prenasej data nejen po Iridiu, ale i po namornim satelitnim systemu AIS.
Vice infa o systemu AIS zde:
http://www.kosmo.cz/modules.php?op=modload&name=XForum&file=viewthread&tid=470&pid=74541#pid74541
http://en.wikipedia.org/wiki/Automatic_Identification_System
http://www.vesseltracker.com/en/Home.html
http://www.sea-technology.com/features/2011/0311/ais_system.php
http://www.orbcomm.com/services-ais.htm
http://www.luxspace.lu/index.php/News/items/the-first-luxembourg-built-satellite-vesselsat1-launched-successfully.html
Satelity VesselSat jsou jen o trochu vetsi nez Cubesaty.
Primarne jsou pro namorni dopravu s funkci jako ACARTS pro letadla, pozice, stav, telemetrie, SDS hlaseni.
Satelity VesselSat vysilaj na 161.975MHz GMSK 2W PA a 162.025MHz GMSK 2W PA.
Uplink by mel byt o cca 2MHz nize.
Je fakt, ze kdyz by ISS palubni APRS na 145.825MHz FM 1k2 DIGI byl propojen do inetu pres palubni LAN (ta je napojena do pozemniho inetu diky TDRS/S druzicim), tak by to byla vyborna letajici IGATE.