Forum

APRS Marine Buoy
 
Oznámení
Smazat vše

APRS Marine Buoy

27 Příspěvky
8 Uživatelé
0 Reactions
73.8 K Zobrazeno
Příspěvky: 5
Úvodní téma
(@ok1jk)
Active Member
Přidal se: před 13 roky

Během našeho výletu na ostrov/maják Palagruža bychom rádi vypustili plovoucí (neukotvenou) APRS „bojku“/beacon. Chtěl jsem se zeptat na případné zkušenosti s konstrukcí a zároveň posbírat případné náměty.

Aktuální záměr zamýšlené APRS buoy (jedná se prvotní úvahy do vypuštění na přelomu září/října je dost času):
-Malé a vizuálně nepodstatné zařízení z pohledu námořní dopravy (nemělo by vysílat světelné signály, které by mohli ovlivnit navigaci lodí). Pokud máte někdo zkušenost s předpisy, jaké parametry to musí splňovat a co naopak to nesmí dělat, tak sem s tím. V opačném případě to budeme muset konzultovat s někým znalým předpisů pro námořní dopravu.
- Napájení z baterie s případným dobíjením ze solárního článku (konstrukce vede na zmenšenou klasickou bouy)
- APRS beacon na bázi Micro-traku 8000 (MT 8000 = 8W), GPS, pravděpodobně GP ¼ a alternativně vertikální dipól.
- Vysílaná data v tuto chvíli zamýšlíme jen pozici, ale pokud máte nějaký námět, tak dejte vědět. Obdobně pokud se chcete podílet na konstrukci či případně něco do vybavení přidat, tak je to možné. SSID zatím zamýšlíme 9A8OK-7 (9A8OK je naše call pro vysílání z ostrova Palagruža). Symbol pro vysílání nejspíše /{ , //, /s nebo n.
- Životnost bychom rádi minimálně týden a ideálně samozřejmě několik týdnů-měsíců. Ambici roků zatím nemáme a udělat takové bezúdržbové zařízení by byl trochu těžší oříšek.
- Předpokládáme vložení zprávy pro případného nálezce (co jako s tím dále a případně nějakou odměnou).
- Jedná se nám primárně o zábavu a zpestření pobytu na odlehlém ostrově. Z ostrova budeme sledovat, kam naše buoy cestuje (primárně prostřednictvím 10el Yagi a sekundárně prostřednictvím HFemailu + robota projíždějícího db0anf.de)

Jsou vítány jakékoliv rady, náměty, návrhy změn, poučení …

Honza OK1JK

26 Odpovědí
Příspěvky: 545
(@ok1alx)
Honorable Member
Přidal se: před 16 roky

Ahoj, zajimavy projekt.

add volaci znak - vzhledem k tomu, ze se bude jednat o zarizeni ceske konstrukce, myslim ze by nebylo nic proti nicemu kdyby volaci znak zustal cesky. Tedy napriklad Tvuj. Na aprs neni nutne pouzivat volaci znak, nebo prefix zeme, ve ktere se vysila, stejne tak jako se nepouziva /m, /p, apod. SSID -7 je myslim pro tento ucel ok.
add symbol - rozhodne bych pouzil symbol N, tedy primo symbol boje, viz. tabulka: http://aprs.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=109&Itemid=140
add hardware - doporucuji podivat se na OpenTracker+ https://www.argentdata.com/products/otplus.html , dela se i v miniaturnim provedeni: . Jeho vyhodou je, ze umoznuje posilat telemetricka data. Na desce jsou umistena cidla pro teplotu a mereni napeti, takze by bylo mozne sledovat i stav napajeni a teploty behem "cesty". Tyto udaje lze budto vlozit primo do comment majaku stanice, nebo lepe jako telemetricka data. Podobne funkce nabizi i TinyTrak 4, ale ten tolik neznam.

Jsem moc zvedavy jak to dopadne 🙂 Pokud se zadari, stalo by za to napsat nejaky clanek a umistit ho na aprs.cz 🙂
Drzim palce a kdyby bylo treba a byde to v mych moznostech, rad pomuzu 😉

Odpověď
Příspěvky: 56
(@om1amj)
Trusted Member
Přidal se: před 13 roky

Ahoj. Ja v aute pouzivam toto http://byonics.com/mt-rtg Je to nahrada za MT8000 ktory sa uz nevyraba a tiez ma priamo na doske teplotne cidlo a meranie napajacieho napatia + sa daju dalsie cidla pripojit a posielat tiez ako telemetriu. Okrem toho vysielacia frekvencia sa da nastavit priamo v programovacom softe. Ja zas nepoznam opentracker a mam len skusenosti z TT3,TT4 a MT-RTG takze hodnotit co je lepsie nemozem. 😉
Este ma tak napadlo ze by nebolo zle spravit nejaky resetovaci obvod co by to raz za par hodin resetol. Mrznut by to nemalo ale clovek nikdy nevie a kedze to bude bezobsluzne a daleko...

Odpověď
Příspěvky: 545
(@ok1alx)
Honorable Member
Přidal se: před 16 roky

Ahoj. Ja v aute pouzivam toto http://byonics.com/mt-rtg Je to nahrada za MT8000 ktory sa uz nevyraba a tiez ma priamo na doske teplotne cidlo a meranie napajacieho napatia + sa daju dalsie cidla pripojit a posielat tiez ako telemetriu. Okrem toho vysielacia frekvencia sa da nastavit priamo v programovacom softe.

Ahoj.
v popisu k tomu mt-rtg pisou ze tam je tt3, co tam tedy opravdu ted davaji? Kdyz jsem to dnes na zaklade teto diskuze procital tak jsem tam v popisu TT3 na zminku o telemetrii nenarazil, ze by tam uz ted teda davali logicky novejsi TT4? Pak by to bylo urcite lepsi reseni, vzhledem ke kompaktnosti a vykonu 10W.

Odpověď
Příspěvky: 56
(@om1amj)
Trusted Member
Přidal se: před 13 roky

Ahoj.
Naozaj tam je TT3 len nejaka novsia upravena verzia. Aj tu http://aprs.fi/info/a/OM1AMJ-9 ked pozries tak sa identifikuje ako zariadenie "Byonics: TinyTrak3 (tracker)"
Tu v navode je to dost rozpisane http://byonics.com/downloads/mt-rtg-fa_manual.pdf Dokonca na mojom je na doske vedla "SW" letovacej plosky dalsia letovacie ploska oznacena "T". V navode o tom nepisu kedze navod je este na starsiu verziu ale potvrdil mi to vyrobca ze to je naozaj na dalsiu telemetriu ako som tipoval.
TT4 oproti TT3 vie aj prijmat a dekodovat a ma omnoho viac funkcii. TT4 zase pouzivam ako modem na mojej digi/igate.

Odpověď
Stránka 1 / 6
Sdílet: