Nový kmitočet pro OK0BM byl vybrán 439,125MHz. Jede na téhle f ještě v čechách OK0BBF - lokátor JO80IB - Suchý vrch kousek od Šumperka , což je hooodně daleko a pak v Německu v lokátoru JN67HT DB0TRS ( asi 150km od BM ). Nemá někdo lepší nápad?
Byly tu hlasy jít do rastru 12,5kHz ale součinnost širokých (25KHz rastr ) zařízení s 12,5 KHz by asi nedopadla dobře.
Ještě je tu možnost jít do odskoku 1,6 MHz . Tím pádem by byl vstup "čistý". Ale nevím jak je to s bandplánem pro převaděče s tímto odskokem.
- 12,5 kHz bych nedoporučoval kvůli kolizím
- odskok 1,6 MHz se používá v jižní a západní Evropě, u nás ne
- výběr kmitočtu, na kterém vysílá OK0BBF, nepovažuji za šťastný, jeho signál zasahuje až ku Praze a pokud OK0BM taky, tak to tam bude kolizní... doporučil bych zvážení využití kmitočtu některých zrušených nebo dlouhodobě neprovozovaných převaděčů, např. u OK0BNB (439,050 MHz) kvůli smutnému odchodu svého provozovatele Karla OK1DNH asi již asi nebude oživen (nicméně to bych si ověřil u kluků z OK1OMX) - navíc tady jde o přeladění o 1 kanál, tedy bez problémů, OK0BNC (439,250 MHz) je již několik let také mimo provoz nebo OK0BND (439,325 MHz) to samé. Stačilo by kontaktovat jejich bývalé VO, tedy OK1UAN v případě OK0BNC a OK1FRN v případě OK0BND a převzetí kmitočtu si domluvit, pokud nehodlají převaděče oživit.
Ano, vim ze je trochu starsi - ale ze vsech dostupnych nejlepe delana - a z ni vychazi i dalsi - jak treba Bronek, tak db na CRK, tak se do ni divaji.
Pájo, nevím jak jsi přišel na to, že můj seznam vychází ze seznamu OK1XPM. Nebo že se do něj dívám a dělám z toho data do seznamu. Nechodím na něj vůbec, mám vlastní zdroje informací. Než příště budeš dělat za někoho mluvčího, tak si ověř fakta. Můj seznam vznikl dokonce ještě dříve než Michalův, původně na Qsl.net, existoval od roku asi 1998 a vyvíjel se zcela samostatně. Data a aktualizace mi posílají uživatelé nebo správci převaděčů, s velkou částí z nich se znám, takže je to jednodušší. Občasné úpravy dělám i podle toho, jak cestuju a převaděče používám. Samozřejmě seznam není dokonalý jako každý jiný. Viz http://www.prevadece.cz/seznam.php
Tak to jen pro upřesnění.
Ach jo, tys nam tu vylitl Bronku jak certik z krabicky - lehce jsme se jukl, 10let tve stare seznamy na qsl jsme videl - a videl jsme tu seznam od Michala z 1996 - ale to je egal. Tedy neverim, ze by obcas drive se nekdo k nekomu nepodival - zvlaste kdyz se takto tezce dostaval k datum - a obcas si pak dle toho nedohledal dalsi info. Samo ze netvrdim, ze delas data z toho neaktualizovaneho seznamu (mel jsi tam par prevadecu navic) - jestli tak vyznelo, tak velika omluva, zvlaste-li se te najek dotklo - seznamu ale obcas pendluje a zdroje se neuvadi a pak tezko dohledat, kdo tam ma zanesl chybicky - zvlaste kdyz si pak musi dohledavat sam 😉 - takze diky za upresneni (mailem ti jeste jedno tez poslu).
Kazdopadne jeste jednou velka omluva, pokud tak vyznelo ...
Zpatky ale k problemu - BMka a dalsich - aktualizace seznamu, koordinace (jez by mel jinak delat VUM) a hlavne avizo o novych prevadeceh - je tedy celkem problem - pocitam, ze VUM ma tabulky s frekvencema (neb se jej zase poptavaji zahranicni koordinatori) - nebo vychazeji z dostupnych znamych seznamu a poslechovych zkousek? Jak se bude resit to, ma-li nekdo v licenci zapsany prevadec, jez zatim neprovozuje - a je na tuto frekvenci vydana koncese pro prevadec, a onen s prvne vydanou zapne a zacnou se rusit? Kdo vyklidi dvorek a kdo zustane? Ted s prve vydanou citen jez, jako prvy zpustil? Jak to dokaze? Stempl a datum na povoleni je prukazny ...
Uvidime, doufejme ze plati druha varianta - prochazely se ruzne varianty, Hozna tomu dal cele odpoledne a vecer - a ted v noci jsme pak projeli par moznych kandidatu - snad uz i je nalezeno - holt poslechovka pak uakze, preladit duplexer a hlavne pockat na CTU - snad se tam neco nevylihne (doufejme, ze tam po ceste nebude miti psano nekdo jako dalsi pary u prevadece - v ramci jednoho pasma - jako je celkem bezne treba v DE ;( - to se pak tezko hleda ...
No doufejme, ze se povede - a ze pokud Honza neztrati pak po tim vsech chut, pak bude dalsi, maly 3W solar prevadec, jez je ted provizorne misto BMka, ze se pro nej frekvence najde mnohem snaze a bez podobnych problemu a obstrukci ...
Paja OK1PJV, QTH Klatovy/Plzen (http://www.CBradio.cz)
Hoši 1.6 MHz odskok tu již byl a trvalo dost dlouho přesvědčování aby se mohlo jít na 7,6. Minulý týden jsem projel Francíí a neudělal jsem jediné spojení. Protože je to tam banda idividualistů a cochcárna. Když už se mi podařilo na direktu sehnat někoho, kdo byl schopen a ochoten žbleptnout anglicky, dozvěděl jsem se, přibližně 20 min se mi pokoušel nadiktovat kmitočty okolních převaděčů (ptal jsem se jestli nejsou někde na internetu.... a prý ne, protože se to často mění) Výsledkem bylo že:
2ks -7,6 MHz 1750 Hz
1ks +7,6MHz 203,5 Hz
2ks -1,6 MHz 1750 Hz
1ks +5 MHz 67 Hz + 1750 Hz
Zřejmě už tu někomu připadám jako buzerant... ale i po těchto zkušenostech se přimlouvám za to, nevymejšlet pičoviny. V Německu jsem proste vzal za čudl, a po 25 KHz jsem začal na 438,400, nastavil -7,6, 88.5 Hz a kdekoli jsem našel alespoň 2 převaděče... když už se ozval, zkusil jsem 08 a když byl Echolink zavola jsem domu.
Druhý aspekt je technický. Postavit převaděč na 7,6 je dětská hra proti 1,6 MHz. Připrav se na min. 4ks skoro metr vysoké hasičáky s teplotní kompenzací, jediný koax nesmí být klasický, všechno v trubkách a okolo 10m od antény nesmí být jediný volný šroub či zoxidované přeložené plechy.
Jinak OK0BNB-tedy 438,050 se již provozovat nebude. I po Karlově smrti jsem byl s Evou UNH ve styku a nějaký čas převaděč jel. Díky tomu že je amatérů čím dál méně a hodně jich přestalo převaděče používat místo mobilu přestal být na převaděčích nával. Z tohoto důvodu se vypnul i druhý převaděč na Žižkově. t.z.n. 438,975 a 439,050 jsou k dispozici a o tyto frekvence se již nebude žádat.
Co se týče VUM a koordinace jsem tu již napsal dost, vpravo nahoře je tlačitko hledat, nebudu se opakovat natož pak někomu dělat advokáta, nicméně nedá mi to abych zopakoval jednu větu. VUM se nezabývá koordinací kmitočtů mezi našimi převaděči, dá se předpokládat, že VO nového převaděče zná svou oblast a svůj kopec sám nejlépe a je dostatečně fundovaný, aby poslechem či zkušebním provozem zjistil zda je ten či onen kmitočet OK nebo KO. Dělá jen administrativní koordinaci a to mezinárodní (pošle informaci o novém převaděči VHF managerům okolních států, kteří buď odpoví, pak se řeší jak odpověděli, zůstane-li to 30 dní bez odpovědi bere se to jako souhlas) a vnitrostátní vzhledem k profesinálním službám. (Amatéři jsou na 70cm na sekundární bázi - o tomto jsem se již také rozepsal dříve)
Každopádně opakuji, nechci dělat VUMovi advokáta, nechci hodnotit jestli to dělá dobře nebo špatně, ale na základě informací, které mám k dispozici je zřejmé, že to není až tak jednoduché, jak se na první pohled zdá.
Nicméně existuje institut "zkušebního provozu" který je možný po dobu jednoho měsíce a je pokud vím zdarma. Možná by stálo za to ho více využívat. Třeba se ukáže, že kmitočet 439,125 by nebyl až tolik v konfliktu, pakliže by se použil rozdílný subtón. Převaděče nejsou určeny pro DX provoz a při jejich vytížení jsem přesvědčen, že ke konfliktům bude docházet velmi výjimečně. Dříve, nebo později se s tím budeme muset naučit žít, kmitočtů není neomezený počet a dělat okolo každého převaděče 300km ochranné pásmo nejde.
Data od XPM jsou už hodně vyčichlá a obsahují zásadní chybu. Jakýkoli CTCSS nad 100Hz je prezentován jako 99.9. Rád bych data updatoval, bohužel se to Michalovi zhroutilo, včetně přístupů a za rok se se to nepodařilo dát dohromady, tak že se o to Pájo moc neopírej.
Ano, vim ze je trochu starsi - ale ze vsech dostupnych nejlepe delana - a z ni vychazi i dalsi - jak treba Bronek, tak db na CRK, tak se do ni divaji.
A pokud nenajdou - tak pak jendoduse muze nastati problem - treba pri zahranicni koordinaci (nevi, zda pak CTU a VUM dava do nejake mezinarodni databaze
- asi ne 😉
Kazdoapdne updateovati castecne jde - ted jsme neco udelal - a dame dohromady - uz vim, co s tim asi Michal ma a jak dati jendoduse dohromady (at se
podiva na deklaraci CTCSS a CTCSSTX v DB - vsadim se, ze tam bude miti neco ala FLOAT(3,1) 😉 - staci zmenit - vice v mailu.
Nikde neni receno - ze nejde updateovati - tak jdeme na to - poslu vicero emailem ...
Jinak mne je zdroj dat egal - kdyz budu miti cerstva data, udelam si import a jen nahraji jiny vstupni soubor s daty (ci jej
udelam rucne a o ostatek se mi uz postara server).
Kazdopadne prosba na sysopy ci uzivatele - juknete se, pls, na http://www.poupa.cz/mapa/seznam.php - zda tam vse sedi a vse je OK, at se pak muze aktualizovati (a ono pujde 🙂 - diky moc.
Těch chyb je tam hodně, bohužel se zhroutilo zadávání tak že se mi za ten rok či dva nepodařilo nic opravit. Ono nejde jen o ten problem s 99,9, ale udajně se mu rozsypalo něco ohledně loginů... pokoušel jsem ho více než rok uhánět aby to opravil a už jsem to vzdal. Má toho pracovně hodně a z rozhovoru s ním jsem nabyl dojmu že je to taková koule u nohy a nechce se mu do toho.
Ale jak jsem psal, podle mého názoru žádný seznam převaděčů nemůže být aktuální a fungovat, pakliže tam nebudou moci sami SYSOPové či verifikovaní uživatelé data měnit či opravovat. To že Ti po nějaké změně VO pošle mail, abys něco změnil nefunguje, vykašle se na Tebe (dlouhodová zkušenost) a zároveň Ty neuhlídáš co se děje na Moravě a Broněk i kdyby tomu věnoval hodinu denně neuhlídá co se děje v Čechách. Z tohoto pohledu se mi líbí koncept UEC, který na rozdíl o Michala je plný energie a má chuť na vývoji seznamu pracovat na základě konstruktivních požadavků.
Ach jo, tys nam tu vylitl Bronku jak certik z krabicky - lehce jsme se jukl, 10let tve stare seznamy na qsl jsme videl - a videl jsme tu seznam od Michala z 1996 - ale to je egal. Tedy neverim, ze by obcas drive se nekdo k nekomu nepodival - zvlaste kdyz se takto tezce dostaval k datum - a obcas si pak dle toho nedohledal dalsi info. Samo ze netvrdim, ze delas data z toho neaktualizovaneho seznamu (mel jsi tam par prevadecu navic) - jestli tak vyznelo, tak velika omluva, zvlaste-li se te najek dotklo - seznamu ale obcas pendluje a zdroje se neuvadi a pak tezko dohledat, kdo tam ma zanesl chybicky - zvlaste kdyz si pak musi dohledavat sam 😉 - takze diky za upresneni (mailem ti jeste jedno tez poslu).
Kazdopadne jeste jednou velka omluva, pokud tak vyznelo ...
No ono by Pájo stačilo nevymýšlet si a nevařit z vody polívku, já chápu tvoji snahu informovat o všem a o všech, ale pokud něco napíšeš, týká se to mne a je to evidentní nepravda, kterou sis nějako vydedukoval, tak poté taková jest moje reakce.
Co se týká seznamů - nevím jestli bylo dřív vejce nebo slepice, ten či onaký seznam, myslím že je to jedno. Já ten seznam dělám pro své potřeby a potěšení, pokud za ty léta někomu přináší praktické informace a je užitečný, tím lépe. Když to hodíš do Google, tak zjistíš na kolika soukromých stránkách se jeho data vyskytují, považuji to za normální a vůbec mi to nevadí. Vycházel léta i v Holickém sborníku (již neexistujícím), vždy před létem než to šlo do tisku, dělala se velká aktualizace, nyní je to průběžné. Momentálně dávám dohromady souřadnicová data, abych ho obohatil o dynamické mapy. Nadto si myslím že jak v jiných oblastech, i tady je "konkurence" více seznamů zdravá a motivující. Je pochopitelné, jak to zmiňuje OK1MX v posledním příspěvku, že zcela logicky a přirozeně já mám mnohem lepší přehled o situaci na Moravě, co se děje v Čechách mám většinou zprostředkovaně. A finálně mé přesvědčení je takové, že seznamy nejsou až tak důležité, podstatné jsou samotné převaděče, jejich existence a rozvoj. Ohledně jednotného seznamu s přihlašováním a sysopovskými právy jsem skeptik, do toho nikdy nepůjdou všichni, loginy a passwordy se zapomínají, někteří VO prostě na internetu nežijí tolik a mám vyzkoušeno, že prosté kliknutí a napsání jedné věty do emailu "převaděč OK0xyz změnil subtón na XY,Z" je jednodušší. Ale není tam samozřejmě možnost nějaké verifikace a obrany proti zlomyslným datům, což se mi ale nikdy nestalo.
Co se týká kmitočtové koordinace převaděčů - zde souhlas s Milanem MX, také nechci Mílu VUM nějak převelice obhajovat, jeho časová zaneprázdněnost je dlouhodobá, ale to že se případná vzniklá kolize hází na něj, se mi nelíbí. Pokud chci zprovoznit nový převaděč, navíc vysoko položený a s přehraničním přesahem, tak je to na moji zodpovědnost, mám si prvně oťukat své okolí včetně plánovaných převaděčů, kontaktovat VO, zkonzultovat to, provést poslechové zkoušky, vybrat ne jeden, ale dva kmitočtové páry a ty si napsat na koncesi. Pokud se stane to co se stalo s OK1BM, řešit to přeladěním na druhý pár. Není to tady poprvé, viz problém OK0Z versus OK0BZR, o trapném průseru mezinárodním ala Fichtelberg ani nemluvě. Dnes se vše dá najít na internetu, věřte tomu, že ohledně Němců a Rakušanů, kde je aspoň přehled a ordnung, koordinace třeba s Polskem je o řád horší co se týká dostupnosti a aktuálnosti dat, převaděče tam vznikají živelněji a není v tom přehled, koordinátor nemá vše ve své moci, pokud nezná člověk aspoň trochu jejich jazyk a nemá tam kontakty, může být problém. Naštěstí Poláci tak nějak mají v nátuře, že pokud to není průserové, tak se to moc neřeší a dá se s nimi domluvit.
Ohledně zkušebního provozu, všechny převaděče které jsem měl za ta léta pod palcem nebo jsem na nich významně spolupracoval, prošly několikaměsíčním zkušebním provozem, až poté se ČTÚ žádalo o "trvalý". První převaděč který šel do ostrého ihned, byl OK0X, protože tam se využil již zkoordinovaný a léta provozovaný kmitočet bývalého OK0BY z Dlouhých strání. Kmitočet 439,300 MHz z bývalého OK0BQ na Šeráku byl dokonce tak dobře zkoordinovaný vůči SP, že mi ho naši severní přátelé ihned po ukončení provozu OK0BQ uzmuli pro svůj nový SR6KB 🙂 Takže zkušební provoz, proč ne.
Pokud bude možnost pro OK0BM využít uvolněný kmitočet nějakého zrušeného převaděče, běžte do toho. Snad se vám to povede aby byl kmitočet mimo OK0BBF, potkaly by se dva převaděče s velkým dosahem. Vymýšlet něco mimo 25 kHz rastr a -7,6 MHz odskok je slepá cesta. Věřím tomu že pár volných kanálů se v české kotlině ještě najde. Buďme rádi za -7,6 MHz jak tady píše Milan. Máme to jen my v OK, DL, OE, SP, SK, HB. Zbytek Evropy používá jejich +/- 1,5 a 5 MHz nejednotné šílenosti. Ale to jsou pozůstatky národních bandplánů z důvodu sekundárního přídělu. Jednotný subtón 88,5 Hz nelze všude udržet, i když bych se za něj taky přimlouval, pokud neslouží k odstranění kolize. Všechny rádia kromě Motorol, které mi přišly pod ruku, ho měly vždy jako default.
OK1JIB napsal:
Co se týká kmitočtové koordinace převaděčů - zde souhlas s Milanem MX, také nechci Mílu VUM nějak převelice obhajovat, jeho časová zaneprázdněnost je dlouhodobá, ale to že se případná vzniklá kolize hází na něj, se mi nelíbí. Pokud chci zprovoznit nový převaděč, navíc vysoko položený a s přehraničním přesahem, tak je to na moji zodpovědnost,
-------------------------------------
Hm... tak to ale nevím, k čemu tedy koordinátor je...!? Podle mě je koordinátor od toho, aby kouknul do nějakých podkladů a případnou kolizi odhalil. Minimálně 40km vzdálený převaděč v DL na stejném kmitočtu. Jak už jsem psal, já k tomu podklady neměl, na netu jsem info o něm neobjevil a při poslechových zkouškách ho ani neslyšel.
Nicméně jak tady zjišťuji, tak v podstatě práce koordinátora spočívá v tom, že 9 měsíců si žádost schovává a pak ji odnese na ČTÚ? Takové "dobrozdání" od koordinátora je ale naprosto k ničemu.
Já bych si samozřejmě tohle vše udělal, díky ochotným kolegům pak nalezl volný pár, ale nestavím převaděč každý den
( MB-ko je první a jak tak koukám, tak asi i poslední ) , takže jsem si jaksi myslel, že mi s tímhle "koordinátor" pomůže. Jenomže ono to v mém případě bylo trochu jinak. První nástřel jsem poslal loni začátkem června e-mailem a cca měsíc čekal na nějakou reakci. Nic. Tak jsem zavolal telefonem, jo prej se na to podívá. Pak další e-mail v červenci, přišla odpověď , že mám poslat písemnou žádost - podepsanou - českou poštou. Ihned posílám, jenomže se po 20 dnech( cca v polovině srpna) vrátila - adresát nezastižen. Posílám znovu, tentokrát se nic nevrátilo, ale reakce také žádné. V Holicích na setkání se ptá, jestli to dorazilo..., " jo, jo, ještě tam něco běží...." Říkám si jo, jo je to asi náročné ta koordinace....kmitočtové plánování.
Čekám do listopadu ( mezitím si dovolím několik telefonátů) nic.... emaily v podstatě bez reakcí. Zkouším posílat e-mail i na zástupce míly VUM, kordinátora majáků.......... NIC. Připadám si jak idiot, je mi trapné Mílovi futr volat. Začátkem ledna opět telefonuji Mílovi, ten mě říká, ať pošlu písemnou žádost znovu, "že se někde ztratila". Ihned běžím na poštu a posílám znovu dporučeně ( už 3 doporučený dopis v dnešní době elektronické komunikace ) a ihned Mílovi píšu e-mail, že jsem poslal doporučený dopis. Píše mi z5 e-mail, ať to pošlu obyčejně, že nemá čas stát na poště frontu 🙁 Na konci února dostávám z ČTÚ povolení - na ČTÚ to leželo ještě ca 20 dní - info od p. Pecha co to vyřizuje. ( měli toho moc )
Čekám, až slezou sněhy a zároveň vyřizuji nájem, elektriku ( to povolení od ČTÚ jsem na to samozřejmě potřeboval )
Týden po spuštění mi OK1MJG hlásí, že do převaděče lezou němci, kteří jedou do DB0SL. Pája PJV hlásí ..." jo je to převaděč kousek od BM-ka ".
T A K Ž E :
Nechci tuhle kolizi na nikoho házet, ale nemůžu se zbavit dojmu, že v mém případě jaksi koordinátor selhal! Nebo neselhal, ale není jednoduše vůbec potřeba a udělám si to všechno sám,případně s pomocí několika spolehlivých kolegů ale hlavně mnohem dříve. Ještě jednou se ptám a docela rád bych věděl, co na tom papíru koordinátor 9 měsíců študuje. Třeba je to opravdu náročné , ale já bych rád věděl jak taková práce vypadá, co je k tomu potřeba za podklady atd... Nečekal jsem, že všechno půjde hladce, nebo snad že mi někdo ty papíty vyřídí, ale tohle byla prostě podpásovka. Od kolegy radioamatéra bych čekal určitě solidnější přístup, byť to dělá zadarmo. Ale možná je to tak schválně nastavené, a funguje to jako "síto" pro potencionální zájemce provozovat převaděč.
----------------------------------------
mám si prvně oťukat své okolí včetně plánovaných převaděčů, kontaktovat VO, zkonzultovat to, provést poslechové zkoušky, vybrat ne jeden, ale dva kmitočtové páry a ty si napsat na koncesi.
-----------------------------------------
Jestli se to má dělat, tak jak píšeš, pak kordinátora opravdu nepotřebujeme a bylo by dobré ten postup pro zřízení převaděče z OMX stránek stáhnout ( http://www.hamradio.cz/prevadece/podklady.htm ) Případně nahradit Tvým výšepopsaným textem. Aby zas nějaký zajíc jako já nemusel touhle martýrií projít a na konci čumět, že kordinátor vlastně vůbec nekoordinuje, ale jenom přenáší papíry a že to všichni okolo vědí, jenom já ne 🙁
Sory , ale musel jsem se vykecat. A těším se na Holickou radu VO převaděčů, možná se lecos nového dozvím.
Nechci komentovat komunikační problém mezi Tebou a Mílou, jelikož ho znám, vím, že toho má tolik, že věci občas řeší ne tak, jak mu přijdou pod ruku, ale podle toho kdo víc "prudí". Když jsem s ním něco řešil, tak jsem prostě prudil. Poslal jsem mu papíry, volal jsem, jestli už došly, a pak jsem mu po týdnu cinknul jak to vypadá... a udržoval jsem to takto v běhu. Není to optimální, ale k cíli to vždy vedlo. Míla si je vědom toho jak nestíhá, tak že je někdy rád, že se člověk připomene.
nicméně asi jsi přehlédl text o pár příspěvků výše:
VUM se nezabývá koordinací kmitočtů mezi našimi převaděči, dá se předpokládat, že VO nového převaděče zná svou oblast a svůj kopec sám nejlépe a je dostatečně fundovaný, aby poslechem či zkušebním provozem zjistil zda je ten či onen kmitočet OK nebo KO. Dělá jen administrativní koordinaci a to mezinárodní (pošle informaci o novém převaděči VHF managerům okolních států, kteří buď odpoví, pak se řeší jak odpověděli, zůstane-li to 30 dní bez odpovědi bere se to jako souhlas) a vnitrostátní vzhledem k profesinálním službám. (Amatéři jsou na 70cm na sekundární bázi - o tomto jsem se již také rozepsal dříve)
To znamená, že si to sám neuděláš. ČTÚ prostě nevydá povolení, dokud tyto dva úkony (mezinárodní HAM a vnitrostátní PROFI) nebudou vyřízené. Kdybys náhodou toto chtěl obejít a poslal žádost na ČTÚ přímo, je potřeba mít na paměti, že na vydání povolení není právní nárok a ČTÚ ho bez udání důvodu nemusí vydat notabene když jsme ještě na 70cm na sekundární bázi. A věřím, že by to úředník udělal, protože přece nebude riskovat, že vydá povolení a začne to někoho na primární bázi rušit. Pak by si přidělal hromadu práce, musel by Ti povolení zrušit, vrátit peníze nedejbože že by postižený chtěl odškodnění za škody způsobené rušením. Jednoduší je prostě žádost zamítnout... to je otázka 3 minut.
Každopádně by asi stálo za to se v Holicích sejít a zkusit situaci pořešit. Míla by se toho rád vzdal, bohužel jako jediný má cestičku na firmu spravující pro ČTÚ databázi PROFI kmitočtů 70cm kde mu tu koordinaci udělají ze známosti. Jak už jsem jednou psal, mohlo by to dopadnout tak, že za ten papír oficiální cestou budou chtít hromadu peněz, což by asi také nebylo optimální.
Ahoj ve spolek,
Ve správním řádu (resp. Radiokomunikačním řádu) ČTÚ Milanem výše popisované informace vůbec nejsou. Pouze dělá jakési koordinace TESTCOM, ale to se 70 cm netýká. Čili kdokoli oprávněný může poslat žádost a ta, je-li s patřičným zdůvodněním zamítnuta (třeba z důvodu zmińované kolize), postupuje se upravená znova jako odvolání.
Kdyžtak napiš, z čeho a jak postup "vyšlapaných cestiček" vzešel, já to zkrátka ve stanovách ČTÚ neobjevil, teda nevyplývá to z PV-P/15/XX.2009-Y, Radiokomunikačního řádu v platném znění, není to tak ani v doporučení CEPT T/R 61-01 plánu přidělených kmitočtových pásem - čl. 6.4 PVKS, ani v jiných předpisech.
Pokud o něco žádám, postupuji dle legislativy. Doporučuji pročíst správní řád, resp. radiokomunikační řád ČTÚ, postupy jsou tam popsány. I pro převaděče. 🙂
Na bázi byznysu to (zatím) neběží.......
Hezký parný den všem.
Právě bohužel 70cm se to týká. Nicméně dlouhodobá zkušenost říká, že nad úřadem se dá velmi těžko zvítězit, obvzlášť v našem případě, kdy jako jediní uživatelé radiového spektra nic neplatíme. Naopak, je v jejich pravomoci nám udělat pekelnou pakárnu a klidně bez vysvětlení segment 70cm vyhláškou omezit třeba na 432-436 MHz (a toto už jednou reálně hrozilo, proto byl první převaděč v OK na 1.6 MHz a to už vůbec nemluvím o tom, že jsem na jeho koncesi čekal skoro 2roky) Pokus o jakékoli silové řešení vždy může způsobit jen protitlak a existuje-li jiná cesta, nemyslím, že je rozumné ČTÚ dráždit. Ono by stačilo, kdyby si dali do podmínky, že musíš mít projekt, hygienu, a homologaci jako na každý jiný převaděč. A věř že si najdou důvody, proč to neobsluhované (byť amatérské) zařízení musí mít....
Pokud si vzpomínám, tak žádost na můj první převaděč jsem posílal někdy v letech 1997 nebo 1998 přes OK1VUM. Další vznikající převaděče, včetně prodloužení a změn stávajících, vždy přímo přes ČTÚ. S tím že to zřejmě muselo jít boční cestou i na OK1VUM, ale toho jsem si nebyl vědom. Nejdéle jsem čekal na koncesi asi 3 týdny, spíše to bylo do 14 dnů. Nemám nikde protekci, asi jen štěstí. Nebo nedělam problémy a kolize, nevím. Jediné co bývá ve střetu je jednou za čas v případě mimořádných podmínek potkání se s 350 km vzdáleným převaděčem ve Varšavě a dále v oblasti Prahy a něco málo východně od ní s 300 km vzdáleným převaděčem na Fichtelbergu. Ale ten vznikl (resp. se přeladil na kmitočet 439,350 MHz) až po uvedení OK0X do provozu. Zde v procesu přeladění byl klíčový OK1VUM, který Němcům přeladění na 439,350 (původně Fichtl jel tuším na kmitočtu OK0BL) posvětil. Za zlé mu to ale nemám, protože 300 km je opravdu tak akorát v UHF a nelze si samozřejmě nárokovat exkluzivně obsazený kanál pro půlku střední Evropy, byť sebevýše položeným převaděčem. Standardně tedy zasílám a komunikuji přímo s ČTÚ a nejsem si vědom nějakého obcházení kohokoliv. Pokud má ČTÚ zažité jakési vnitřní procesy ohledně ověřování kmitočtu a koordinace s nějakou externí osobou, zde v případě OK1VUM, tak to respektuji, ale to je jejich věc. Jsou placeni z našich daní a mají konat dle předpisů. Přesto že na koncesi není nárok, do 30 dnů se musí ouřad vyjádřit. Podotýkám znovu že než něco pošlu, tak opravdu s kmitočty, za které si ručím v rámci mých možností koordinace.
Samozřejmě pokud ten proces vydávání koncese na OK0BM trval 9 měsíců, tak není divu, že se mezitím mohl objevit blízký převaděč v DL, o kterým nebylo předtím ani potuchy. Tady je každá rada drahá, leda mne tak napadá do budoucnosti ten kompromis s dvěma kanály na koncesi a operativní přeladění na ten druhý.
A na závěr, máme tady fórum kde je možno předem zkonzultovat kmitočtové plány plánovaného převaděče. Víc hlav víc ví. Třeba takto vznikl OK0BBF na Suchém vrchu, kde s tím OK1TBF taky neměl moc zkušeností, měl ode mne zapůjčený OK0BY, ale jeho kmitočet nešel použít kvůli vznikajícímu OK0X, takže to konzultoval nezávisle se mnou a s OK1MX a vznikl velmi dobře koordinovaný kmitočet, dodnes bezproblémový. Konečně, byla tu výzva na nějaké návrhy na změnu kmitočtu, jakési za sebe i s odůvodněním jsem napsal.
Samozřejmě pokud ten proces vydávání koncese na OK0BM trval 9 měsíců, tak není divu, že se mezitím mohl objevit blízký převaděč v DL, o kterým nebylo předtím ani potuchy.
----------
Ne dle dokumentace na WEBU jede ten německý převaděč DB0SL od r.1998...... O to víc mě je divné, že se VO tohodle převaděče , kterému dle OK1MX posílal OK1VUM info o nově plánovaném relé OK0BM nijak neohradil.
-------------
Tady je každá rada drahá, leda mne tak napadá do budoucnosti ten kompromis s dvěma kanály na koncesi a operativní přeladění na ten druhý.
------
V žádosti /nástřelu jsem uvedl 3 kmitočty ( páry), jak jsem psal, vybíral jsem na základě poslechu a dostupných dat. O tom Německém převaděči jsem neměl ani tušení, jo možná bych lidi co do něj jdou na vstupu slyšel, ale to bych se musel na kótu na týden odstěhovat. Není žádná náhoda, že na převaděči může být klidně 5 dnů mrtvo.
----------
A na závěr, máme tady fórum kde je možno předem zkonzultovat kmitočtové plány plánovaného převaděče. Víc hlav víc ví.
--------
Určitě, jsem rád, že forum je, člověk se něco dozví a k věci.Naštěstí se ještě najdou lidé schopni něco kloudného vymysle a hlavně se o to podělit s ostatními. V tuto dobu jede OK0BM v test. režimu na novém pečlivě vybraném kmitočtu 439,250MHz -7,6 MHz - nahazování zatím pouze nosnou ( abych slyšel vše na vstupu ) a s 8W výkonu do antény . Díky Pájovi 1PJV , který tuhle f pečlivě vybral i ve vztahu k DL, než mi na vypnuté relé ( OK0BNC - neobnovená koncese ) se stejným kmitočtem taky v zápětí uporornil i 1MX. Za což tedy mnohokrát děkuji, sám bych to nedal. Nová data o převaděči dám sem: http://prevadece.smoce.net/ je to pro mě nejjednodušší, prosím ostatní, aby to opravili.
Na kótě je jiný převaděč, abych nemusel 80 km absolvovat 4x.
Jsem si vědom, že BM-ko jede zatím " na černo" na papír s jinou f, ale už se na tom pracuje a provoz sleduji, navíc mám možnost to kdykoliv na dálku vypnout, kdyby byl nějaký průser. Každou 58-00 mintu se převaděč resetuje a je vypnutý od půlnoci do 5:00 do rána. nNeměl jsem moc času to doma otestovat, takže takové ošetření proti "zakousnutí".
Jo ta diverzita se zatím nezadařila, největší problém je bezešvé přepínání nf cesty z obou přijímačů. Prostě v tom "lupe, klape",a když to sloučím natvrdo, šum z RX který má slabší signál znehodnocuje nf signál z druhého přijímače, až do úrovně, než ho zavře SQ. Nějaký nápad? Navíc se to na stole blbě simuluje. Ale dělám na tom a diverzitu nevzdám, je tam pro ni připravená další anténa.
Jinak bych to tu zatím uzavřel, kdybych někdy něco takového podnikal příště ( jako že mám plán na jeden převaděč napájený pouze z fotovoltaiky a k OK0BM přilepit D-STAR ) budu rámcově vědět jak na to. Určitě by to ale chtělo vymyslet nějakou schůdnější cestu, tyhle zbytečné průtaky jen otravují život a radost z koníčka.
Ne dle dokumentace na WEBU jede ten německý převaděč DB0SL od r.1998...... O to víc mě je divné, že se VO tohodle převaděče , kterému dle OK1MX posílal OK1VUM info o nově plánovaném relé OK0BM nijak neohradil.
Hmm, to je opravdu záhadné, stejně tak i to, že se informace o tomto převaděči nebyly zjevně objeveny předtím.
Určitě, jsem rád, že forum je, člověk se něco dozví a k věci.Naštěstí se ještě najdou lidé schopni něco kloudného vymysle a hlavně se o to podělit s ostatními. V tuto dobu jede OK0BM v test. režimu na novém pečlivě vybraném kmitočtu 439,250MHz -7,6 MHz - nahazování zatím pouze nosnou ( abych slyšel vše na vstupu ) a s 8W výkonu do antény . Díky Pájovi 1PJV , který tuhle f pečlivě vybral i ve vztahu k DL, než mi na vypnuté relé ( OK0BNC - neobnovená koncese ) se stejným kmitočtem taky v zápětí uporornil i 1MX. Za což tedy mnohokrát děkuji, sám bych to nedal.
Tak to jsem rád, že ten můj nápad s využitím kmitočtů zrušených převaděčů včetně OK0BNC vyšel. A že se to nemuselo tlačit na 439,125 MHz, kde je OK0BBF. Přeju aby 439,250 MHz bylo to pravé.
Nová data o převaděči dám sem: http://prevadece.smoce.net/ je to pro mě nejjednodušší, prosím ostatní, aby to opravili.
Well, na http://www.prevadece.cz/seznam.php je to aktualizováno.
Jsem si vědom, že BM-ko jede zatím " na černo" na papír s jinou f, ale už se na tom pracuje a provoz sleduji, navíc mám možnost to kdykoliv na dálku vypnout, kdyby byl nějaký průser. Každou 58-00 mintu se převaděč resetuje a je vypnutý od půlnoci do 5:00 do rána. nNeměl jsem moc času to doma otestovat, takže takové ošetření proti "zakousnutí".
S tím se zas tak netrap a obratem pošli, nyní asi spíš přímo na ČTÚ plus OK1VUM do kopie, žádost o provedení změny v povolení. Pokud tam teď neřádí dovolené, tak to bývá vyřízeno rychle.
Jo ta diverzita se zatím nezadařila, největší problém je bezešvé přepínání nf cesty z obou přijímačů. Prostě v tom "lupe, klape",a když to sloučím natvrdo, šum z RX který má slabší signál znehodnocuje nf signál z druhého přijímače, až do úrovně, než ho zavře SQ. Nějaký nápad? Navíc se to na stole blbě simuluje. Ale dělám na tom a diverzitu nevzdám, je tam pro ni připravená další anténa.
Jak to máš vyřešeno co se týká logiky přepínání cest? Uvažuju nějakou dobu o podobném na OK0X, kde máme taky 2 anténní soustavy na každou stranu věže. I když smysl to má spíš jen pro mobilní stanice. Druhá radiostanice jako přijímač není problém, nicméně - rozdělení RX cesty za duplexerem máš klasickým slučovačem? Jaký je použitý kontroler?
Jinak bych to tu zatím uzavřel, kdybych někdy něco takového podnikal příště ( jako že mám plán na jeden převaděč napájený pouze z fotovoltaiky a k OK0BM přilepit D-STAR ) budu rámcově vědět jak na to. Určitě by to ale chtělo vymyslet nějakou schůdnější cestu, tyhle zbytečné průtaky jen otravují život a radost z koníčka.
Ten D-Star k OK0BM ve stejném pásmu? Něco už se řešilo zde http://www.hamradio.cz/forum/viewtopic.php?f=30&t=211&start=30
Ne dle dokumentace na WEBU jede ten německý převaděč DB0SL od r.1998...... O to víc mě je divné, že se VO tohodle převaděče , kterému dle OK1MX posílal OK1VUM info o nově plánovaném relé OK0BM nijak neohradil.
Sakra chlapi, čtěte pořádně co se zde píše. VUM neobesílá každého VO převaděče. Posílá to jejich koordinátorovi a čeká na odpověď. Nepřijde-li do měsíce nic, bere se to stejně jako když přijde že se souhlasí, jestli přijde odpověď že nesouhlasí, pak se to dál řeší. t.j.( tohle už jsem psal několikrát) VUM není zodpovědný za bordel a komunikační šum v DL. Jestli DL koordinátor nereagoval , nebo to dokonce odsouhlasil nevím, zkus Mílu kontaktovat a zjistit.
Co se týče toho "neoficiálního" zkušebního provozu, kde není žalobce, tam není soudce. t.j. když Tě někdo nenabonzuje, tak se se sporadickým provozem to nikdo řešit nebude. Problém by byl, kdyby se to zaklíčovalo a měsíc tam byla nosná... ale to máš ošetřené.
Co se týče diverzity, už se na ni taky těším... nevím jak to máte konstrukčně řešené, těžko můžu radit, ale je hodně důležité mít vysoký přepínací kmitočet. Já to plánuji tak na 30 kHz. Při něm už nemůže být nic slyšet. Každopádně mám v práci fading simulátor, tak že si na stole ten reálný mobilefekt včetně fázového zkreslení a dalších vlivů můžu vytvořit. V srpnu mi skončí jeden větší projekt, tak že kdyby to bylo nutné, můžeš se stavit. Věřím, že dělat to staticky naslepo není žádná sranda.
Ne dle dokumentace na WEBU jede ten německý převaděč DB0SL od r.1998...... O to víc mě je divné, že se VO tohodle převaděče , kterému dle OK1MX posílal OK1VUM info o nově plánovaném relé OK0BM nijak neohradil.
Sakra chlapi, čtěte pořádně co se zde píše. VUM neobesílá každého VO převaděče.
Jo, máš pravdu, špatně jsem to napsal - chtěl jsem napsat, proč z DL nereagovali, když se tu servíroval za čárou převaděč se stejnou f. .... ale už to vem čert, nechci to tu furt dokola pitvat, důležité je, že už je to snad vyřešené!
Posílá to jejich koordinátorovi a čeká na odpověď. Nepřijde-li do měsíce nic, bere se to stejně jako když přijde že se souhlasí, jestli přijde odpověď že nesouhlasí, pak se to dál řeší. t.j.( tohle už jsem psal několikrát) VUM není zodpovědný za bordel a komunikační šum v DL. Jestli DL koordinátor nereagoval , nebo to dokonce odsouhlasil nevím, zkus Mílu kontaktovat a zjistit.
Co se týče toho "neoficiálního" zkušebního provozu, kde není žalobce, tam není soudce. t.j. když Tě někdo nenabonzuje, tak se se sporadickým provozem to nikdo řešit nebude. Problém by byl, kdyby se to zaklíčovalo a měsíc tam byla nosná... ale to máš ošetřené.
Co se týče diverzity, už se na ni taky těším... nevím jak to máte konstrukčně řešené, těžko můžu radit, ale je hodně důležité mít vysoký přepínací kmitočet. Já to plánuji tak na 30 kHz.
No já to přepínám staticky dle silnějšího ( lepšího) signálu. A to je evidentně špatně, pte změny jsou slyšet. Jako v RDS když VKV přeladí na jiný kmitočet ( změna šumu, pozadí ), ale tohle je třeba několikrát do sekundy...a dost rušivé. Když jsem tam udělal hysterezi, tak to pohřbilo tu diverzitu při rychlých změnách signálu 🙁
Těch 30kHz myslíš jako trvale přepínat nf z obou přijímače? Aby to nebylo slyšet...? No 4053 by to zvládla, dělaly se s ni i směšovače na KV, ale není mi jasné co se signálem z nepotřebného RX.... to do toho bude šumět?Při něm už nemůže být nic slyšet. Každopádně mám v práci fading simulátor, tak že si na stole ten reálný mobilefekt včetně fázového zkreslení a dalších vlivů můžu vytvořit.
No já mám dva vf generátory a jeden amplitudově moduluju 0,1 -10Hz tak aby byl slabší/ silnější než ten první se stabilní úrovní.
V srpnu mi skončí jeden větší projekt, tak že kdyby to bylo nutné, můžeš se stavit. Věřím, že dělat to staticky naslepo není žádná sranda.
No já hlavně nemám myšlenku, jak ty nf. signály zpracovat. Kolega fanda do jednočipů mi tvrdí, že je to práce pro DSP a nějaké hradlové pole a že by to bylo nejjednodušší.
Koukal jsem např jak funguje diverzita u DECTu, tam se jednoduše v rámci TDMA rámce přepíná anténa na tu s lepším signálem. A je vymalováno, žádný problémy na nf Hi.
Well, na http://www.prevadece.cz/seznam.php je to aktualizováno.
Hmmm. takhle by to mělo fungovat Hi.
Jsem si vědom, že BM-ko jede zatím " na černo" na papír s jinou f, ale už se na tom pracuje a provoz sleduji, navíc mám možnost to kdykoliv na dálku vypnout, kdyby byl nějaký průser. Každou 58-00 mintu se převaděč resetuje a je vypnutý od půlnoci do 5:00 do rána. Neměl jsem moc času to doma otestovat, takže takové ošetření proti "zakousnutí".
S tím se zas tak netrap a obratem pošli, nyní asi spíš přímo na ČTÚ plus OK1VUM do kopie, žádost o provedení změny v povolení. Pokud tam teď neřádí dovolené, tak to bývá vyřízeno rychle.
Jo ta diverzita se zatím nezadařila, největší problém je bezešvé přepínání nf cesty z obou přijímačů. Prostě v tom "lupe, klape",a když to sloučím natvrdo, šum z RX který má slabší signál znehodnocuje nf signál z druhého přijímače, až do úrovně, než ho zavře SQ. Nějaký nápad? Navíc se to na stole blbě simuluje. Ale dělám na tom a diverzitu nevzdám, je tam pro ni připravená další anténa.
Jak to máš vyřešeno co se týká logiky přepínání cest?
Prioritní nf signál pro vysílač se musí brát z toho přijímače, kde je lepší odstup s/š, musí to umět reagovat na změny v rychlosti řádu 10x za sekundu...
Uvažuju nějakou dobu o podobném na OK0X, kde máme taky 2 anténní soustavy na každou stranu věže. I když smysl to má spíš jen pro mobilní stanice. Druhá radiostanice jako přijímač není problém, nicméně - rozdělení RX cesty za duplexerem máš klasickým slučovačem? Jaký je použitý kontroler?
Já mám pro druhý přijímač druhou samostatnou anténu, nahoře u antény je předzesilovač se zádrží na TX vysílače. Hlavní přijímač je připojen za duplexer a spolu s vysílačem pracuje do jedné antény. Nikde signál pro přijímače nedělím, to by postrádala smysl ta diverzita. Ale pokud se bude dělat ten D-STAR, bude třeba za duplexerem signál rozdělit. Dá se k tomu použít modul předzesilovače z NokieBD34 - typ RAA31 - má jeden vstup/dva výstupy , napájení 12V. Má sice cca 20dB zisku a rovný v celém HAM pásmu 70cm, ale ztrátu rozdělením na dva směry tak jako tak nenahradí, prostě zesilovat něco v přijmu za duplexerem je špatně, preamp patří k anténě kvůli š. číslu.
Jinak jsem koukal na OK0X železo , ty antény 2x dipol ( OVxxx ) za tím oknem je slabota, i když vzhledem k výšce kóty to určitě funguje. Kolik můžou mít zisk? 5dBi?
Tam by byla paráda tohle: http://www.cbradio.cz/ok0bm/k738049.pdf nebo tohle: http://www.kathrein-scala.com/catalog/731291.pdf případně "vajíčko" K 732321 je to určitě ziskovější a směr vyzř by tam nevadil, naopak... Možná bude něco časem k dispozici, tam by nevadil ani kdyby byl rozbitý krycí laminát.
Jinak bych to tu zatím uzavřel, kdybych někdy něco takového podnikal příště ( jako že mám plán na jeden převaděč napájený pouze z fotovoltaiky a k OK0BM přilepit D-STAR ) budu rámcově vědět jak na to. Určitě by to ale chtělo vymyslet nějakou schůdnější cestu, tyhle zbytečné průtaky jen otravují život a radost z koníčka.
Ten D-Star k OK0BM ve stejném pásmu? Něco už se řešilo zde http://www.hamradio.cz/forum/viewtopic.php?f=30&t=211&start=30
Ano, opět bude třeba kmitočet a celé to rozpohybovat se současným železem. Ale to je běh na dlouhou trať, jeden ham nabídnul sponzorování toho D-STAR železa na kótě, ale zatím je to ve stadiu "máme to v hlavě"