ad: MJO
Nesměšuj amatérské a profesionální využití...
Pritom smernice 96/02 (s tou dvojkou si ted z hlavy nejsem jisty, mam to nekde na disku) o pristoupeni do Schengenskeho prostoru jasne rika, ze do roku 2013 musi VSECHNY STATNI SPRAVY (i mestske policie placene "statem" ci z mestskeho rozpoctu) prejit do standartu EU....TETRA a TETRAPOL.
Toto je přímý důsledek nového RVHP, nemá to nic společného s technickými vlastnostmi, to co používá TETRA, nebo TETRAPOL je 10 let zastaralá technologie (velmi oholené GSM), vývoj jde úplně jinudy (SC-FDMA, OFDMA s MIMO) a potřebují jen vyprodat sklady. Ta myšlenka má jediné pozitivum, i když sporné, t.j. možnost sdílení infrastruktury více složkami, které při určitém počtu stanic může mít ekonomický přínos. Ta sporná část je, že jakmile do tohoto systému zapojíš městskou poliici, vodárny, rozvodné závody, dopravní podnik, a další složky vystavuješ celé město obrovskému riziku. Projevilo v 80 letech při obrovském blackoutu v Londýně, v jeden okamžik potřebovali všichni něco řešit a síť která byla bohatě dimenzovaná na běžný provoz se totálně zhroutila kvůli přetížení, což způsobilo neuvěřitelný chaos a škody.
Co se týče amatérů, tam vše závisí na poměru cena/přínos. V době, kdy jsou nové FM ručky k mání okolo 1000Kč, dualbandové za 2500,- a umožňují bezproblémovou komunikaci přes převaděče musí jakýkoli nový systém nabídnout něco více a tomu musí odpovídat i cena, jinak je předem předurčen k záhubě, ať už je proprietární, nebo ne. V současné době bastlí už jen pár bláznů, tak že tato novinka musí být podporována výrobci, musí to jít koupit jako houska na krámě za rozumné love a zcela jistě se neprorazí s tím že budeš běhat s ručkou, ke které bude zavařovačkou přidělaná nějaká krabička ve které bude něajký zbastl.
Já osobně jsem příznivcem čehokoli nového, byť jde jen o prošlapávání slepých uliček, protože i to je vývoj. D-STAR proto z povzdálí sleduji a klukům fandím, byť jsem z tohoto pohledu také trochu skeptický. (ohledně APRS také bylo mnoho skeptiků a 1000x jsem za posledních 10 let slyšel, že je to mrtvola... 😆 a nenechal jsem se odradit.)
HOWGH
Zdá se, že problém dostupnosti čipů CMX589AP4 - 24-pin PDIP není tak velký. 23.11.09 jsem oslovil dealera v CZ, 24.11.09 jsem dostal odpověď, obratem následovalo -objednávka, proforma faktura, odeslání kopie příkazu k úhradě dealerovi. 27.11.09 avízo z EN o expedici směrem k dealerovi v CZ. Teoreticky jsem je měl mít v ruce 1.12.09, ale díky záměně fakturační a dodací adresy se to protáhlo do 4.12.09. Tak nevím co ti slibující dodavatelé nedodatelných (prý není zmíněný čip) kitů těch několik měsíců dělali 😉 . Jinak cena vyšla na 635,46Kč za kus. Pro případné nadšence jsou k dosažení do vyčerpání "šuplíkových" zásob. 73 všem B.
Zdá se, že problém dostupnosti čipů CMX589P4X - 24-pin PDIP není tak velký.
Jo vypadá to tak :-).... , jestli je (CML) FX589DW totéž jako CMX589 ( jako že asi jo podle datasheetu ) tak bych tu cca 4-6 kousků měl k dispozici. Nejsou sice nové, je to na desce v jednom zařízení, ale 100 procentně funkční, jelikož to rádio, ve kterém to je do poslední chvíle jelo. Je to sice SMD provedení v SOIC 24 pin pouzdře, ale to snad nebude taková překážka. Takže jestli někdo máte vážný zájem pro testovací účely, napište, hodím tu desku ( modem kuchnutý z toho rádia ) do obálky a pošlu.
Jinak tady celou "kauzu" D-STAR sleduju a budu rád, pokud se dozvím něco víc o funkčním ( v OK ) home-made aparátku. Kupovat hotové řešení a v podstatě na něm být závislý se mi nelíbí a trochu to odporuje radioamatérskému koníčku.
Honza OK1MHK
.... , jestli je (CML) FX589DW totéž jako CMX589 ( jako že asi jo podle datasheetu ) tak bych tu cca 4-6 kousků měl k dispozici.
...
Jinak tady celou "kauzu" D-STAR sleduju a budu rád, pokud se dozvím něco víc o funkčním ( v OK ) home-made aparátku. Kupovat hotové řešení a v podstatě na něm být závislý se mi nelíbí a trochu to odporuje radioamatérskému koníčku.
Honza OK1MHK
Jo, mělo by to být totéž.
Minulý týden jsem konečně obdržel stavebnici MHS ( http://www.enicomms.com/ ), taky je tam CMX589 v SMD verzi s redukcí na klasickou DIP24 patici.
Teď sháním 9k6 ready TRX abych to mohl vyzkoušet, zatím jen simplex rptr.
Pokud to bude použitelné, budu hledat sílu a odvahu pustit se do realizace 70cm rptr včetně GW. Ale jak jsem tak pročítal zdejší fórum ohledně freq.plánování + koordinace + získání koncese, nevím jestli se na to rovnou nevy....kašlu 🙁
Jirka / Brno
No, začnu od Tetry, WinDRM a podobnejch věcí. Můj názor je jednoznačný - NE! NE na amatérských pásmech. Celá ,,otevřená'' řešení totiž mají soustavně jeden a ten stejný problém - lidé si to představují buď jako program v počítači ohromného výpočetního výkonu a nebo to alespoň vylepší o nějakou ,,progresivní'' modulační technologii ve stylu QAM, CDMA či to co je zrovna moderní, což JEN je ke škodě věci. Ono GMSK není žádná výhra, ale je to ještě jedna z těch použitelnějších.
A když jsme tak u D-Staru. To vyrábí alespoň Icom, ale KDO vyrábí rádioamatérský zařízení, který umí tetru. Ano, správně, NIKDO! Což je míň než jeden. Upravit na to normální rádio nejde, alespoň ne jednoduše, čili jedinej efekt je ten, že se tím vyklidí existující zařízení mezi rádioamatéry. Že profesionální rádiostanice jsou na amatérskejch pásmech spíš zrůdnost a věc začne fungovat v momentě, kdy se jich zbavíte, je už notoricky známá věc. Ta zařízení jsou dělaná k nějakému účelu a rádioamatérská k jinému účelu.
Navíc už vidím, jak někdo roubuje tetru na 10m či 6m, což ale D-Star umí. Ne, tudy cesta fakt nevede, ač netvrdím, že přes D-Star vede, leč je to za daný situace to nejlepší, co existuje.
Za současný situace chystá výrobu rádioamatérského zařízení pro práci přes družice JEDINÁ firma. Ano, opět Icom. Takže družicovej provoz je proprietální a uzavřenej a odsouzenej k zániku? No, řekl bych, že ne, ač čechů jsem na družicích moc neslyšel. Sorry, ale tohle je českej problém, ne problém toho systému. Stejnej problém je Pactor, to je taky všude jenom ne v čechách a stejně bych mohl pokračovat.
Co se týče CMX obvodů, datasheet jsem zatím nestudoval, ale mám dojem, že by do toho šlo recyklovat DF9IC modem a tím ten obvod nahradit. Používal se totiž v 9k6 TNCčkách. Řešení je ještě víc, v tom obvodu bych moc problémů neviděl.
Až do toho půjdu, tak budu stavět tohle: http://www.box73.de/catalog/product_info.php?cPath=112_113&products_id=2021&osCsid=h1ojr63r6b6528m7grp2bv1or0
Totiž, vevnitř je modul od Icomů a kdybych někdy koupil železo od Icomů, tak z toho ten modul jednoduše vytrhnu a použiju.
-.. . ok2scs/ok2sky
Co se týče CMX obvodů, datasheet jsem zatím nestudoval, ale mám dojem, že by do toho šlo recyklovat DF9IC modem a tím ten obvod nahradit. Používal se totiž v 9k6 TNCčkách. Řešení je ještě víc, v tom obvodu bych moc problémů neviděl.
Jestli se nepletu, tak na 9k6 paket se používala FSK modulace, zatímco D-star používá GMSK.
Nejsem v tom kovanej, ale rozdíl tam myslím je zásadní.
Každopádně, nedostatek čipů CMX589 se podařilo zvládnout, když náhodou není dostupný ve verzi AP4 (DIP), pak určitě bez problému je SMD verze. Cena je snesitelná (cca 650kč).
Pro D-Star "klienta" je potřeba navíc AMBE čip, dostupnost rovněž dobrá, cena rovněž snesitelná (20$)
Pro info, podařilo se mi rozběhnout MiniHotSpot jak v simplex, tak i v duplex režimu. Teď bojuji s linkováním do D-plus systému.
Jirka / Brno
Škoda že je to tak daleko... bejt to za rohem, tak snad začnu uvažovat že si do rádia dokoupim ten modul... 😉 (kdyby jen nebyl tak pekelně drahej) 👿
Škoda že je to tak daleko... bejt to za rohem, tak snad začnu uvažovat že si do rádia dokoupim ten modul... 😉 (kdyby jen nebyl tak pekelně drahej) 👿
Marně přemýšlím, kam to máš daleko 🙂 Jestli se nepletu, tak v Praze D-star převaděč funguje, akorát není začleněn do D-star sítě (což se dá poměrně snadno doplnit)
Jaké máš rádio ?
J.
Jirka / Brno
IC-E2820. Když jsem to naposledy zjišťoval, tak ten modul stál naprosto nechutné peníze... třeba už to zlevnilo.. 😕
Marně přemýšlím, kam to máš daleko 🙂 Jestli se nepletu, tak v Praze D-star převaděč funguje, akorát není začleněn do D-star sítě (což se dá poměrně snadno doplnit)
OK0HCS by se mohl odtajnit, nebo aspoň by někdo z pražáků mohl napsat kmitočet. Do teď jsem si myslel že jde o technický test Míly OK1VUM jako prodejce Icom. Nikoliv trvalý provoz.
Jinak Jirkovy aktivity jsou sledovány s optimizmem 🙂 O kompletní sestavě od Icomu snad ani nemá smysl uvažovat. Repeater controler + UHF Voice Module = 2915 USD = 62 000,- Kč. To je neakceptovatelné.
Jaké jsou možnosti kmitočtového plánování D-Star převaděčů u nás? Když se budu orientovat pouze v 70cm pásmu, neboť ve 2m není prostor (alokován pouze jediný simplexní kmitočet pro DV modulaci) a 23cm není v reliéfu ČR příliš vhodné, je možno buď v dolním úseku mezi 438.200 - 438.525 MHz, doplňkově 438.550 - 438.625 MHz pro multimode (tady to mají kluci na OK0DSK velmi správně v kombinaci s FM, přemýšleli u toho), nebo v horním úseku 439.450 - 439.775 MHz. Pokud uvažuju 25 kHz rastr, přitom by měl být možný i 12,5 kHz rastr. Nutné je to pouze sladit s případnými dosud existujícími PR linkami mezi nódy, většinou 9k6 FSK.
A ještě dotaz. Kdysi mi někdo poučený až znalý na základě prostudování reklamních dokumentů od Icomu tvrdil, že D-Star by měl umět podobně jako trunkové sítě automatické přeladění pohybujícího se uživatelského rádia na jiný vhodný převaděč, jakýsi handover. To je ale asi blbost, že? Nikde jsem to nenašel.
Jaké jsou možnosti kmitočtového plánování D-Star převaděčů u nás? Když se budu orientovat pouze v 70cm pásmu, neboť ve 2m není prostor (alokován pouze jediný simplexní kmitočet pro DV modulaci) a 23cm není v reliéfu ČR příliš vhodné, je možno buď v dolním úseku mezi 438.200 - 438.525 MHz, doplňkově 438.550 - 438.625 MHz pro multimode (tady to mají kluci na OK0DSK velmi správně v kombinaci s FM, přemýšleli u toho), nebo v horním úseku 439.450 - 439.775 MHz. Pokud uvažuju 25 kHz rastr, přitom by měl být možný i 12,5 kHz rastr. Nutné je to pouze sladit s případnými dosud existujícími PR linkami mezi nódy, většinou 9k6 FSK.
Tak po tomto se pídím už delší dobu.
Mimochodem, D-star byl od počátku navrhován na použití kmitočtového rastru 6,25kHz (byla to jedna z podmínek zadání JARL).
Dle tech.dokumentace je max.šířka pásma 5kHz.
A ještě dotaz. Kdysi mi někdo poučený až znalý na základě prostudování reklamních dokumentů od Icomu tvrdil, že D-Star by měl umět podobně jako trunkové sítě automatické přeladění pohybujícího se uživatelského rádia na jiný vhodný převaděč, jakýsi handover. To je ale asi blbost, že? Nikde jsem to nenašel.
Ne, dostupná D-star technická dokumentace se tímto vůbec nezabývá. Myslím, že ani nebylo cílem suplovat funkce trunkových nebo celulárních sítí.
Jirka / Brno
Otazkou je, jake filtry v MF to radio ma.. Pochybuju, ze tam ma tak uzke filtry?
OK2ZO Libor/Adamov
ve specifikaci IC-E2820 píšou:
Selecitivty:
FM: 10 KHz (-6 dB), 30 KHz (-60 dB)
FM-N: 6 KHz (-6 dB), 20 KHz (-60 dB)
tak asi sand jo
Jinak co se týká kmitočtů, tak na to je asi nejlepší osoba Mila OK1VUM 1. je to koordinátor 2. už jeden D-star provozuje. Bohužel se v tomto vůbec neorientuji, tak že na toto nedokážu nijak fundovaně odpovědět. Jelikož PR pěje labutí píseň, jest otázkou, jestli by právě kmitočty po zrušených linkách nemohli pro tento účel sloužit. Myslím, že IARU ještě netuší nic o D-Staru, (po 10 letech teprve začalo řešit APRS) a jest otázkou zda to pojmout do segmentu převaděčů, nebo digit.
Nicméně v Praze na Strahově by měl být D-Star na 439.450 -7,6 a mělo by to být trvalý provoz. (neověřené info- D-Star nemám, nemohu vyzkoušet)
ve specifikaci IC-E2820 píšou:
Nicméně v Praze na Strahově by měl být D-Star na 439.450 -7,6 a mělo by to být trvalý provoz. (neověřené info- D-Star nemám, nemohu vyzkoušet)
Díky za info. Příští týden mám cestu do Prahy, tak sebou vezmu trx.
OK1VUM jsem už oslovil, snad se něco dozvím.
Nevím jak jinde, ale tady v Brně na 70cm paket udajně ještě vesele žije. 😕
Jirka / Brno
Tak po tomto se pídím už delší dobu.
Mimochodem, D-star byl od počátku navrhován na použití kmitočtového rastru 6,25kHz (byla to jedna z podmínek zadání JARL).
Dle tech.dokumentace je max.šířka pásma 5kHz.
Bezva. Takže je možno použít bez problémů i rastr 12,5 kHz. Doporučení IARU Region 1 pro bandplán UHF je poměrně technologicky neutrální, t.j. nejsou stanoveny konkrétní způsoby použití a modulace (D-Star, GMSK...) pro jednotlivé úseky. Prostě digital communications channels. Lze i simplexně bez porušení nějakého pravidla. V těchto úsecích ani nejsou stanoveny standardní číslované převaděčové kanály, takže kromě toho úseku pro multimode, kde bych doporučoval ponechat provoz v rastru 25 kHz kvůli koexistenci s konvenčním provozem (OK0DSK budiž příkladem) je v dolním i horním pásmu možno 12,5 kHz bez problému. Tedy např. hraniční použitý kanál v horním úseku může být nikoliv 439,775, ale i 439,7875 MHz. Už ale ne 439,4375 MHz, neboť tady by se zasáhlo do 25 kHz konvenčního FM převaděčového kanálu (na Moravě OK0BDL). Vše pochopitelně platné pro náš středoevropský prostor s 7,6 MHz odskokem v rámci IARU Regionu 1 (označovaný v dokumentaci IARU jako HB/DL/OE repeater channels). Krom Švýcarska, Německa, Rakouska, Česka, Slovenska a Polska jede zbytek Evropy vesměs v jiném systému odskoků (buďme rádi za 7,6 MHz). Vše uvedené jsem vyseparoval z platných dokumentů IARU pro náš region, tedy z bandplánu pro UHF a na něj navazujících doporučení (hlavně Cavtat 2008).
Testuji již několik týdnů obsazenost kmitočtu 439,450 MHz z různých výše položených kót v Jeseníkách, zatím je to čisté, že bych ho v rámci prodloužení koncese na OK0X nechal nějaký ten DV kanál na povolení připsat, snad tím nic nezkazím. Z té Prahy ani náznak ničeho. Asi to sem nedoletí, nebo to není v provozu. Když jsem měl na koncesi OK0X od začátku APRS kmitočet, taky se to hodilo (po 3 letech).
Ne, dostupná D-star technická dokumentace se tímto vůbec nezabývá. Myslím, že ani nebylo cílem suplovat funkce trunkových nebo celulárních sítí.
Díky za potvrzení. Možná by stálo za to od těch, kdo už ve vodách D-Star umí plavat, napsat nějaké info, ohledně těch nadstavbových uživatelských funkcí (nejen zobrazení značky na displeji) pokud je kontroler zapojen do D-Star sítě. Propagační letáky Icomu jsou takové nadnesené.
Jinak ještě jednou Jirko, tvé aktivity jsou s optimizmem sledovány a budeme se těšit na nějaké výstupy.
Pokrok muší bejt 🙂