Ahoj vespolek, protože dělám už léta kmitočtového koordinátora, je na mně, abych se nějak postavil k plánování kmitočtů pro nově vznikající DSTAR převaděče a hotspoty. Měli bychom si nějak navzájem odsouhlasit pravidla pro hospodaření s kmitočty, protože je to vyčerpatelný zdroj, například, že si nechám v šuplíku několik kmitočtů, které budou hájené a zkoordinuju je pouze pro kóty s velkým dosahem, tím pádem je nedostanou žadatelé o lokální převaděče, dále bychom měli stanovit a posléze aplikovat podmínky pro opakování stejného kmitočtu v jiné lokalitě a třeba i pravidlo, že se nikomu nebude schvalovat víc kmitočtů na lokalitu.
Prosím diskusi na dané téma, nechci to rozhodovat direktivně.
73 M. Hakr OK1VUM
Jsem rád, že Míla toto téma otevřel. Myslím, že by bylo vhodné aby vznikal dohoda, jak postupovat a jakými pravidly se řídit, protože jak psal, jde o vyčerpatelný zdroj a je na místě určitá obezřetnost. Kmitočtové plánování, byť se to nezdá je celkem složitá věc, která vyžaduje hluboké znalosti o problematice šíření, vyzařovacích diagramech, fyzice a v neposlední řadě i matematice. Také naprosto chápu ty, kteří mají pocit, že vlastně o nic nejde, tendle kmitočet je tady u mne volný tak o co jde a není třeba v tom hledat žádné čáry. Jenže když ho použije, nedá použít o 30km vedle, kde už díky jiným kmitočtům a třeba mezinárodní koordinaci nejde použít kmitočet jiný. Je třeba na to hledět komplexně a to nejen v rámi OK, ale také v rámci sousedních států, se kterými je nutné koordinovat. V výsledku pak může dojít k situaci, že se ukáže nutnost (na první pohled zbytečná) vybrat ze tří, které se nabízejí právě jeden kmitočet u nízko položeného vysílače ve středních Čechách, aby se dalo někdy v budoucnu pustit něco poblíž Orlických Hor (třeba kvůli situaci v SP).
Proč o tom píšu takto zeširoka? Když se budou kmitočty vybírat nesystémově, dojdou mnohem dříve, než když to bude na základě promyšleného konceptu.
Z tohoto pohledu by bylo vhodné probrat a shodnout se na základních tezích a následně z nich vytvořit určité "destaero" nebo závazný postup" který by byl obecně dodržován. Určitě není ku prospěchu HAM komunity tomu nechat živelný vývoj, stejně tak není k ničemu kus papíru, kterým se stejně nikdo nebude řídit. Zkusím několik myšlenek nastřelit a pak o nich můžeme diskutovat.
1. Mezinárodní koordinace - tohle tu bude vždy a procesně asi není průchodné na ni apriori kašlat (může se to v budoucnu obrátit proti nám)
2. Co nejvíce opakovat již použité kmitočty - Jde o velmi efektivní úsporu frekvencí, které se mohou využít pro zajímavé lokality, kde obvykle bývá nejtěžší cokoli realizovat. Z tohoto pohledu by to chtělo u každého velikou dávku tolerance a patrně nutnost udělat nějakou osvětu o širších souvislostech. Vybírat kmitočet tak, že zapíchnu kružítko, opíšu kruh 200km a vyberu to kde nic není je cesta do pekel. Bude nutné přijmout jistou míru omezení zejména se pak třeba se smířit s tím, že na hřebenu, oddělujícím dvě oblasti pokrývaného území bude docházet k rušení.
3. Stanovit, jak postupovat při výběru kmitočtů z hlediska žadatele - Připravit takové podklady, aby se od stolu dalo kvalifikovaně odhadnou, co zcela jistě nepřichází do úvahy a pak učinit poslechové zkoušky (vytvořit mustr, jak by se taková poslechová zkouška měla provádět)
4. Zjistit, zda li jsme schopni se dohodnout na tom, že pro určité kmitočty přestane platit pravidlo "kdo byl první bere", ale bude platit " lepší lokalita bere" t.z.n.
5. Zda pohlížet na volnost/obsazenost kmitočtu z pohledu praktického, nikoli z toho, co je napsané v povolení. Když se demontuje převaděč, povolení zůstává platné většinou do vypršení pětiletého období obnovení. S tím souvisí i to, že kdyby si někdo napsal do povolení kmitočet, který nebude využíván, bude možné ho využít pro jiné zařízení. Obcházet poslechové zkoušky tím, že si do povolení napíšu všechny teoreticky vhodné kmitočty asi také není optimální řešení.
V těchto diskusích asi bude nutné oddělit praktickou a legislativní část věci, protože ZOEK a vyhl. 156 na spoustu podrobností nemyslí a kdybychom se ho striktně drželi, došlo by právě k tomu živelnému postupu, nehospodárným využíváním kmitočtů, který by ve výsledku vedl k nevraživosti a zbytečným třenicím.
Souhlas. Ono to možná souvisí i se změnovou žádostí stávající koncese, kterou jsem Mílovi dával ke zpracování. Nově jsem uvedl v žádosti jak stávající kmitočet pro konvenční převaděč, tedy FM, tak nově i dva kmitočty pro digi. Samozřejmě bude v rámci digitální provozu použitý pouze jeden a druhý bude zcela k dispozici, tak jsem se s Mílou dohodl. Ale existence přechodu zpět do segmentu FM RPTR by měl být zachovaný. Na lokalitě je totiž problém s rušení na vstupu a dále to zkomplikovalo DMR na Pradědu a v Olomouci + info, že chystají něco dalšího, ale nebyli ochotní sdělit kde a na jakém kmitočtu... to se pak těžko rozumně plánuje.
Respektive ono by bylo ze všeho nejlepší, kdyby byly kmitočty přidělovány centrálně, nikoliv co si napíše samotný žadatel, který je pak v roli v podstatě vlastního koordinátora. A to asi není vhodné, právě s ohledem na národní koordinaci. Myslím, že na SK to tak funguje, kde národní regulátor, zároveň koordinuje a přiděluje kmitočty. Po ČTÚ to chtít nemůžeme, u nás je situace jiná, takže to je zase na někom z řad HAM. Podle mě hodně klíčová a zodpovědná role.
Pavel
Ahoj,
já k tomu ze své pozice mohu říci, že od počátku, co koordinátora dělám, se snažím dělat to co nejméně direktivně a proto nechávám kmitočet vybrat samotného žadatele, na sobě nechávám konečné posouzení + mezinárodní koordinaci. Nikde ovšem není psíno, že to nejde změnit a když se na tom dohodneme, budu kmitočet přidělovat bez účasti žadatele.
M.
Ahoj, vcera jsem mluvil s koordinatorem site packet radia. Moc se mu omlouvam, ale zapomel jsem jeho znacku, mozna si ji zapamatoval Mila VUM. Po kratke diskuzi je zrejme, ze asi nebude problem se domlouvat na kmitoctech kde je nyni PR. Shoda byla hlavne na faktu ze .375 by melo byt az posledni moznosti, kde by se melo vysilat v DV. Az zjistim znacku koordinatora, tak ho budu kontaktovat.